Czepiec kołyskowy, łagodne łojotokowe zapalenie skóry to nic innego jak popularna i znana wielu rodzicom ciemieniucha u niemowlaka, będąca rumieniowo-złuszczającymi się zmianami skórnymi, które pokrywa żółta łuska. W zależności o przebiegu, wspomniane zmiany mogą być suche, jak i wilgotne. Nie ma reguły.

Kiedy najczęściej pojawia się ciemieniucha u niemowlaka?

ciemieniucha u niemowlakaPrzyjęło się mówić, że nieestetycznie wyglądające łuski pojawiają się głównie w upalne, letnie dni. Oczywiście, jest w tym sporo racji, albowiem wysoka temperatura za oknem sprzyja zaburzeniom w funkcjonowaniu gruczołów skórnych. Jednak ciemieniuchę u niemowlaka może wywołać również nieodpowiednio dobrana zimowa czapka (najczęściej za gruba, niewłaściwa do panującej aury).

Mitem jest przekonanie, że żółte łuski mogą tworzyć się tylko na głowie. Tak naprawdę, obszarem ich występowania może być także przestrzeń za uszami, na brwiach, szyi, a u niektórych, bardziej podatnych maluszków, zmiany wystąpią także w fałdach skórnych w okolicy pieluszki.

Ciemieniucha u niemowlaka – jak zwalczać?

Tyle, ile jest opinii, tyle również możemy wyróżnić sposobów na eliminację zmian skórnych. Do najczęściej wykorzystywanych możemy zaliczyć masło, które wtarte w łuski i pozostawiane na co najmniej pół godziny rozpulchni je, ułatwiając usunięcie. Na koniec wyczesujemy włoski miękką szczotką, a w przypadku ich braku lub małej ilości, ścieramy delikatnie pieluszką tetrową. Z naturalnych metod należy wymienić także oliwkę i parafinę ciekłą, które stosujemy na skórę podobnie jak masło.

Kolejnym sposobem walki z ciemieniuchą u niemowlaka są specjalistyczne preparaty, które tworząc pianę należy wmasować w skórę głowy dziecka, a następnie wyczesać. W zależności od kosmetyku, niektóre nakładamy i od razu zmywamy. Inne zaś pozostawiamy na kilka lub kilkanaście godzin i dopiero wtedy usuwamy. Pomocne w walce z nieestetycznie wyglądającymi łuskami są specyfiki zawierające mocznik oraz składniki nawilżające.