Jak zadbać o spokojny sen malucha

Posted on Posted in Zwierzęta

Każdy rodzic doskonale wie, jak bardzo absorbujące potrafi być małe dziecko. Często maluch podporządkowuje sobie niemal cały dom. Wszyscy wiedzą, że jedną z najbardziej uciążliwych czynności jest usypianie dziecka. Rzadko kiedy przebiega to bez żadnych problemów. Często niezbędna jest do tego ulubiona pościel ze zwierzętami lub maskotka.

Zapewnij odpowiednie warunki

pościel ze zwierzętamiW przypadku najmłodszych większą rolę niż przytulanki czy pościel ze zwierzętami, odgrywają warunki zewnętrzne, które mogą pomagać lub przeszkadzać w usypianiu maluszka. Przed położeniem dziecka do łóżeczka należy zadbać o odpowiednie otoczenie. Przede wszystkim trzeba wyłączyć wszelkie intensywne źródła światła. Absolutnie niedopuszczalne są hałasy pochodzące z otoczenia, dlatego warto dokładnie zamknąć drzwi i okna. Ważną rolę odgrywa także wpływ temperatury, która powinna być dostosowana do panujących warunków. Nie należy przesadzać z nadmiernym opatulaniem i nie doprowadzać do przegrzania dziecka. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie zabawek sensorycznych, które za pomocą oddziaływania na wiele zmysłów uspokoją dziecko i zapewnią poczucie bezpieczeństwa. Warto dać maluchowi nieco swobody i pozwolić wybrać cześć wyposażenia jego sypialni, jeżeli spodoba mu się komplet pościeli ze zwierzętami Zadbanie o wszystkie z wymienionych czynników znacząco ułatwi zasypianie twojemu dziecku.

Opracuj specjalny rytuał

W przypadku nieco starszych maluchów sprawa jest jeszcze trudniejsza. Każdy rodzic niejednokrotnie doświadczył grymasów dziecka, które mimo później pory nie chciało iść jednak do łóżka. Bardzo istotne, aby w czasie bezpośrednio poprzedzającym porę spania maluch nie podejmował żadnych intensywnych zajęć. Ciężko liczyć, że pobudzenie dziecko, które jeszcze przed kilkoma minutami bawiło się w najlepsze z radością powita swoją pościel ze zwierzętami i nocną przytulankę. Najlepszą metodą będzie opracowanie własnego rytuału, który będzie powtarzany co wieczór. Dzięki cyklicznie wykonywanym czynnościom o stałej porze dziecko skojarzy, że poprzedzają porę snu. Po kilkutygodniowej praktyce maluch wyrobi odpowiednie nawyki i wystarczy będzie rozpocząć wykonywanie ustalonych czynności, aby dać mu jasny komunikat, że nadeszła pora przywitania się z ulubioną pościelą ze zwierzętami. Dzięki temu będzie mógł się przygotować mentalnie i wyciszyć bezpośrednio przed pójściem do łóżka co z pewnością ułatwi zasypianie. Każdy rodzic powinien spróbować tej metody i samodzielnie zweryfikować jej skuteczność.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*