Kiedy oświetlenie punktowe, a kiedy centralne?

Posted on Posted in Dom

Centralne oświetlenie sufitowe, choć wciąż cieszy się sporym uznaniem odbiorców, dziś coraz częściej zastępowane jest przez oświetlenie punktowe. Doskonałym przykładem takiego oświetlenia są różnego rodzaju reflektory i spoty, czyli długie listwy instalowane na sufitach wyposażone w kilka niezależnych od siebie opraw oświetleniowych. Jeśli spojrzeć całościowo na nowoczesne oświetlenie Nowodvorski i oświetlenie oferowane przez wielu innych znanych producentów, tego typu lampy stanowią dziś ciekawą alternatywę dla klasycznego oświetlenia sufitowego w postaci lamp wiszących lub sufitowych plafonów. A w jakich pomieszczeniach oświetlenie punktowe będzie rzeczywistą alternatywą dla oświetlenia centralnego?

Oświetlenie punktowe w kuchni

Oświetlenie nowodvorskiKuchnia to sztandarowy przykład wnętrza, w którym coraz częściej miejsce tradycyjnego oświetlenia sufitowego zajmują spoty, nowoczesne oświetlenie Nowodvorski lub lampy innych znanych producentów. Do instalacji spotów i reflektorów na listwach najlepiej nadają się kuchnie połączone z salonem, gdzie funkcję wyspy rozdzielającej oba te pomieszczenia pełni stół lub dekoracyjny blat stanowiący alternatywę wobec tradycyjnego stołu. Umieszczone bezpośrednio nad takim stołem spoty lub reflektory, pozwalają na rozświetlenie samego blatu i niewielkiego fragmentu przestrzeni wokół stołu. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy jemy przy stole, a pozostali domownicy oglądają chociażby telewizję w salonie (salon w tym czasie może być zaciemniony).

Jako oświetlenie punktowe w kuchni powszechnie wykorzystywane się również różnego rodzaju oczka, które instalowane są w zabudowie meblowej, w ścianach lub pod sufitem, w zabudowie z karton-gipsu.

Oświetlenie punktowe w łazience i innych pomieszczeniach mieszkalnych

Reflektory to częsty element wyposażenia łazienek, gdzie istniej potrzeba dobrego doświetlenia przestrzeni wokół lustra i umywalki. W tego typu pomieszczeniach reflektory są często uzupełniane o centralne źródło światła. Przykładem takiego oświetlenia centralnego może być oświetlenie Nowodvorski z kategorii nowoczesne lampy sufitowe. W pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza w wyodrębnionych salonach, wciąż podstawowym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie centralne, najczęściej występujące pod postacią lamp sufitowych i sufitowych plafonów. Oczywiście takie oświetlenie jest uzupełniane o dodatkowe punkty świetlne, nie zawsze jest to jednak oświetlenie punktowe. Częściej będą to lampy emitujące rozproszone światło, na przykład kinkiety, lampy podłogowe czy stołowe.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*