Odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne dla zdrowia i rozwoju małego dziecka. Szczególne znaczenie ma okres niemowlęcy, kiedy karmione jest mlekiem mamy, a następnie do jego diety zostają stopniowo wprowadzane kolejne pokarmy.

Dlaczego mleko mamy jest takie ważne?

Natura zazwyczaj dobrze wie, co jest dla nas najlepsze i trudno sprzeczać się z faktem, że mleko mamy jest najbardziej wartościowym dla malucha pokarmem. Jego przyswajalność jest niezwykle wysoka, a w jego składzie znajdują się nie tylko wartościowe składniki, ale też przeciwciała budujące jego odporność w pierwszych miesiącach życia. Co więcej, karmienie piersią pomaga budować wyjątkową więź pomiędzy matką, a jej potomstwem. Niestety, naturalne żywienie nie zawsze przychodzi z łatwością. Niektóre kobiety borykają się z takimi problemami jak brak lub nawał pokarmu. Mogą występować również zapalenia piersi, które wymagają konsultacji z lekarzem. W przypadku nawału pokarmu dobrym sposobem na ulżenie sobie jest odciąganie mleka za pomocą laktatora. Jednak nie powinnaś robić tego zbyt często, żeby produkcja mleka mogła wyregulować się z czasem. Laktator będzie też przydatny w sytuacji, gdy Twoje piersi nie produkują pokarmu lub jest go zbyt mało. Jego regularne używanie ma szansę pobudzić proces wytwarzania mleka. Nie rezygnuj też z podawania naturalnego mleka, gdy pozostawiasz malucha pod opieką innej osoby. Laktator umożliwi Ci odciągnięcie pokarmu, który może zostać podany dziecku pod Twoją nieobecność.

Na jakie produkty uważać, gdy karmisz piersią?

Chociaż mleko mamy jest najlepszym możliwym posiłkiem dla niemowlęcia, w niektórych sytuacjach może wywoływać kłopoty z brzuszkiem. Żeby tego uniknąć, zrezygnuj z jedzenia produktów wzdymających takich jak fasola, kapusta czy czosnek. Nie pij też napojów gazowanych i pod żadnym pozorem nie pij w tym czasie alkoholu. Dla własnego zdrowia oraz maluszka nie jedz dużych ilości słodyczy. Nieduży łakoć raz na jakiś czas wystarczy, żeby zrobić sobie przyjemność.

Rozszerzanie diety malucha

Pierwsze stałe pokarmy do diety dziecka możesz zacząć wprowadzać, gdy osiągnie 4 miesiąc życia. Na początku powinny być to posiłki w postaci papki, przygotowane wyłącznie z jednego składnika. Bezpiecznymi produktami, które warto wykorzystać do przyrządzania pierwszych posiłków są marchew, dynia i ziemniaki, a także jabłka. Mają one nieduże szanse wywołać alergię i są lekkostrawne, chociaż i tak bacznie obserwuj dziecko po pierwszym kontakcie z nowym dla niego warzywem lub owocem.