Pomiar temperatury to standardowa rzecz przy kontrolowaniu pracy narzędzia lub robota. To również istotna sprawa w naszych pomieszczeniach, jaka w ogromnym stopniu określa własny komfort przebywania w konkretnym miejscu. W związku z tym, jeśli chcemy móc kontrolować temperaturę w naszym domu, powinniśmy zdecydować się na profesjonalne analogiczne przetworniki temperatury. Co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Przetworniki temperatury?


Czym są analogowe przetworniki temperatury?Przetworniki temperatury wykorzystują sygnał wejściowy z dużego obszaru receptorów, takich jak sensory rezystancyjne oraz termopary, ale w poszczególnych wypadkach również z potencjometrów na regulowany sygnał wyjściowy (np. 0 ... 10 V bądź 4 ... 20 mA). W cyfrowych przetwornikach temperatury można łatwo konfigurować rodzaj czujnika oraz obszar pomiarowy, razem z wieloma opcjami takimi jak sygnalizacja błędu bądź identyfikacja punktu pomiarowego.

Wykorzystanie elektronicznych przetworników temperatury, pozwoli na pewne, ekonomiczne lecz przede wszystkim bardzo dokładne ustawianie sygnału receptorów temperatury jak również pozostałych czynników systemu pomiarowego. Dzięki wykorzystaniu rozmaitego typu wejść pomiarowych, przetworniki temperatury stosować mogą mnóstwo rodzajów receptorów temperatury, w tymże termometry rezystancyjne. Również, w pełni uszczelniona obudowa elektroniki zapewnia ochronę przed szkodliwymi warunkami środowiskowymi.

Jak funkcjonuje analogowy przetwornik temperatury?


Analogowe przetworniki temperatury (dostępne np. na stronie: https://www.czaki.pl/tag-produktu/przetwornik-analogowy/) dokonują stałego usprawniania oporu zewnętrznego sensora temperatury do wyjściowego sygnału napięciowego z obszaru 0÷10V. W skutek przekształcenia, na wyjściu pojawia się napięcie odpowiednie do temperatury otoczenia, w jakim znajduje się sensor temperatury. Analogowe przetworniki temperatury współdziałają z rezystancyjnym detektorem temperatury. Ze względu na styl sygnału wejściowego, optymalna długość kanałów sygnałowych (ekranowanych) łączących podzespół z wejściem analogowym nie winna przewyższać 20m długości.

Co wyróżnia owe przetworniki?


Analogowe przetworniki, wyróżniają się konfigurowalnym obszarem. Dedykowane są do używania z termometrami rezystancyjnym. Jeden spośród szeregu dostępnych zakresów można dobrać poprzez ułożenie przylutowanej zworki. Więc przetworniki owe są zwłaszcza dobre do wykorzystań, w jakich należy zawrzeć częste zmiany wymagań. Przetwornik temperatury wykorzystuje wywołane poprzez temperaturę zmiany oporności w termometrach rezystancyjnych w sygnał pętlowy 4…20 mA. Zapewnia to łatwe oraz dobre przetwarzanie wartości zmierzonej temperatury.