Jak uprzyjemnić dziecku kąpiel?

Dla osób dorosłych kąpiel jest czymś zupełnie naturalnym w cyklu dbania o czystość i higienę. Tymczasem dla dzieci często jest to jakby kara, co niejednokrotnie wynika z nieprawidłowego podejścia opiekunów. Bywa i tak, że nawet najlepsze zabawki do kąpieli nie są w stanie na pewnym etapie życia dziecka ukoić strachu czy stresu związanych z tym, że dziecko musi wejść do wanny pełnej wody. Na szczęście jednak istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają dzieciom lepiej znosić kąpiele – i chodzi tutaj zarówno o akcesoria, jak również i zachowanie rodziców. W wielu aspektach dobrze wprowadzone zabawki do kąpieli są w stanie zachęcić nawet najbardziej oporne dziecko do skorzystania z wanny, o ile podstawy lęku nie kryją się w innych, mniej oczywistych aspektach.

Zabawki, kosmetyki – tak, ale…

Przede wszystkim warto pamiętać, że zabawki do kąpieli zawsze powinny być bezpieczne, podobnie jak i stosowane urozmaicenia kosmetyczne, takie jak np. kule do kąpieli. W przypadku tych pierwszych wybieramy jedynie takie zabawki, które mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i są przeznaczone do kontaktu z wodą. Dzięki temu unikniemy przypadkowego rozwoju wewnątrz zabawki pleśni, które dla dziecka mogą być niebezpieczne. Z kolei kule kąpielowe to świetnie rozwiązanie, o ile wcześniej sprawdzimy ich skład. Niektóre kule wykonane są jedynie z chemii, która działa drażniąco na skórę dziecka.

Rytuały czas zacząć

Dla wielu dzieci kąpiel jest straszna przede wszystkim z uwagi na to, jak podchodzą do niej rodzice. Tymczasem można z niej zrobić ciekawy rytuał, w którym już niemowlę może mieć swój udział. Wystarczy połączyć ten czas np. ze wspólnym przygotowaniem zabawek do kąpieli czy masażem relaksującym stóp już po wykąpaniu dziecka. Bardzo często lęk przed kąpielą jest potęgowany tym, że rodzice podchodzą do całej czynności nerwowo z uwagi na dziecięce nastawienie. To zła droga, która nie służy ani przyzwyczajeniu dziecka do regularnego mycia, ani relacjom między rodzicami a potomstwem. O wiele korzystniej będzie po prostu przeczekać najgorszy moment, oferując dziecku zabawki do kąpieli, poczucie bezpieczeństwa i przyjazną atmosferę.