Wygoda korzystania komputera zależy od wielu czynników, również od odpowiedniej klawiatury. Powinna być ergonomiczna, a także solidnie wykonana. Jakość zastosowanych materiałów bezpośrednio rzutuje na komfort użytkownika podczas pracy.

Klawiatury do laptopów mają z reguły całkiem zadowalającą żywotność, ale niestety ulegają małym wypadkom. Drobne zalanie potrafi niestety zniszczyć ten komponent w całości, lub tylko jego część uniemożliwiając tym samym korzystanie z całego komputera. Rzadziej spotykamy się z odłamaniem poszczególnych elementów, które odpowiadają za sprawną pracę klawiszy. Bywa także, iż intensywna eksploatacja po prostu powoduje zużycie się klawiatury (klawisze przestają reagować na nacisk), którą trzeba wówczas wymienić. Nowa klawiatura poprawia komfort pracy i umożliwia prawidłowe korzystanie z komputera.

Klawiatura do laptopa jest elementem, który użytkownik jest w stanie wymienić samodzielnie. Większość modeli posiada własną instrukcję wymiany klawiatury krok po kroku. W ostateczności możemy skorzystać z usługi serwisu, jednak jest to dodatkowy koszt, który niepotrzebnie podwyższa cenę całej operacji.

Bez względu na model sprzętu, wymiana klawiatury do laptopa musi rozpocząć się od odłączenia komputera od źródła prądu i wyjęciu baterii. Sprzęt elektroniczny jest bardzo delikatny, wrażliwy na wstrząsy, dlatego pamiętajmy o delikatnym obchodzeniu się z laptopem podczas wymiany. Kolejny krok to dojście do klawiatury i jej wyjęcie- to już wygląda w każdym modelu nieco inaczej, dlatego niezbędna będzie tu instrukcja. Pod klawiaturą znajduje się wpięta w gniazdo płyty taśma sygnałowa. Taśmę należy wyciągnąć, wcześniej zwalniając blokadę gniazda. Po wypięciu starej klawiatury możemy porównać piny i sprawdzić, czy nowa klawiatura na pewno posiada taką samą ich ilość. Następnie musimy wpiąć świeżo zakupioną klawiaturę do laptopa, zamknąć blokadę i złożyć resztę według instrukcji. Teraz pozostaje tylko cieszyć się nowymi, idealnie działającymi klawiszami.