Zarówno w przypadku kotów, jak i małych zwierząt domowych dobranie odpowiedniej ściółki do klatki czy wypełnienia do toalety jest koniecznością. Co jednak zrobić, gdy w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych produktów, często mających swoje konkretne wady i zalety?

W takim przypadku warto poznać, jakie dany żwirek ma cechy, które mogłyby przekonać nas do jego zakupu. Przyjrzyjmy się więc najbardziej popularnym produktom.

Żwirek bentonitowy

Najtańszy, a jednocześnie dostępny w dwóch formach: zbrylającej i niezbrylającej. Może mieć opcję zapachową. Niestety, często się pyli, utrudniając sprzątanie. Nie nadaje się dla młodych kotów czy małych zwierząt, bo po zjedzeniu grozi powikłaniami oraz śmiercią. Nie można usuwać ich do toalety, co dodatkowo utrudnia sprzątanie.

Żwirek drewniany (pellet)

Najczęściej nie zawiera dodatkowych substancji chemicznych i jest ekologiczny, a więc zdrowy dla zwierząt. Może służyć jako wypełnienie kuwety czy klatki – z pominięciem zwierząt, które mają wrażliwe łapki. Łatwy w czyszczeniu, neutralizuje zapachy, nie roznosi się po domu. Może być usuwany do toalety, dzięki czemu sprzątanie jest jeszcze prostsze.

Żwirek silikonowy

Tego rodzaju żwirek polecany jest dla zwierząt wrażliwych i cierpiących na rozmaite alergie. Może mieć opcję bezzapachową oraz aromatyzowaną olejkami eterycznymi. Dobrze wchłania zarówno wilgoć, jak i zapach, zmieniając kolor, co ułatwia czyszczenie kuwety. Nie jest polecany dla młodych zwierząt i gryzoni – w razie zjedzenia może być groźny dla zdrowia. Nie można spuszczać go w toalecie.