Ekspresjonizm kojarzymy najsilniej z malarstwem końca XIX wieku, jego ikoną jest w Polsce słynny obraz "Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego. Dążenie do siły wyrazu, dynamiki i pobudzenia emocjonalnego, które cechują obrazy ekspresjonistyczne, występuje jednak w malarstwie wszystkich epok. Ekspresjonizm wprowadza do - niekiedy zbyt monotonnych - wnętrz modernistycznych wiele tak potrzebnej im dynamiki.

Dlaczego ekspresjonizm tak dobrze pasują do tak wielu wnętrz?

Pełne ekspresji dzieła sztuki wprowadzone do nowoczesnego wnętrza mogą stanowić tak wysokiej jakości reprodukcje malarstwa światowego, jak i współczesne obrazy tworzone  w stylu ekspresjonistycznym. Ich zaletą jest to, że pasują do każdego stylu w designie wnętrz: silne, zaskakujące, pełne wewnętrznych kontrastów przeżycia są czymś uniwersalnym. Elementów ekspresyjnych nie można oczywiście nadużywać, gdyż obrazy ekspresjonistyczne silnie skupiają na sobie uwagę mieszkańców domów i gości. A jednak każde wnętrze, tak nowoczesne jak i tradycyjne, potrzebuje przynajmniej jednego wyrazistego akcentu. W funkcji tej sprawdzi się najlepiej dzieło sztuki utrzymane w stylu ekspresjonistycznym.

"Krzyk" Edvarda Muncha i późne dzieła Vincenta van Gogha to najbardziej znane dzieła ekspresjonizmu. Mimo że wyrażają bardzo silne i przykre doświadczenia ludzkie, należą do najbardziej podziwianych dzieł sztuki. Zdumiewa ich uniwersalność - reprodukcje dzieł Muncha i van Gogha produkuje się każdego roku w milionach egzemplarzy, zdobią one miliony domów. Wydaje się, że obcowanie z silnymi emocjami, które wyrażają obrazy ekspresjonistyczne, jest naturalną potrzebą człowieka. Warto zadbać jednak, by rzeczywiście były  to obrazy w tradycyjnych technikach malarskich, nie masowe, tanie druki: tylko one zapewnią nam autentyczność obcowania ze światem silnych wzruszeń, którego sami potrzebujemy i które tak wspaniale ożywiają wnętrza naszych domów.

Ekspresjonizm abstrakcyjny we wnętrzach modernistycznych

Sztuka ekspresjonistyczna w nowoczesnych wnętrzachXX-wieczną odmianą ekspresjonizmu jest malarstwo z nurtu ekspresjonizmu ekspresjonistycznego. Wyraża ono silne stany emocjonalne i prezentuje wizualną dynamikę bez odwoływania się do konkretnych, znanych ze świata fizycznego obiektów. Abstrakcyjne obrazy ekspresjonistyczne są pełne spontaniczności i niekontrolowanego, żywiołowego wyrazu emocjonalnego, często niezwykle barwne. Właśnie dlatego obrazy w stylu ekspresjonizmu abstrakcyjnego to najczęściej spotykana ozdoba wnętrz modernistycznych.

Wrażenie ruchu i bogactwo kolorowych plam uzyskiwanych przez gwałtowne, spontaniczne ruchy pędzla i innych stosowanych przez abstrakcjonistów narzędzi malarskich ożywia mieszkania i domy urządzone w stylu współczesnym. Wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym są często nadmiernie surowe, pełne pustych przestrzeni, pozbawione "ludzkiej skali", Dotyczy to zwłaszcza domów urządzonych w stylu minimalistycznym, a także industrialnym i loftowym. To właśnie w nich dzieła ekspresjonizmu projektanci wnętrz stosują najczęściej jako akcenty dynamiczne.