Bidet to specyficzne urządzenie przypominające nieco umywalkę, które stanowi niezwykle ważny element w procesie dbania o higienę. Pozwala bowiem na szybkie umycie części intymnych w komfortowej pozycji siedzącej bezpośrednio po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie go w swojej łazience. Na rynku dostępne są modele zróżnicowane pod względem kształtu, sposobu montażu, funkcjonalności oraz kolorystyki - w niniejszym artykule zostaną opisane najbardziej popularne z nich. 

Podstawowe rodzaje bidetów 

Bidet jako idealne uzupełnienie armatury łazienkowejBidet jest bardzo pożytecznym elementem wyposażenia łazienki, ponieważ umożliwia wygodne obmycie stref intymnych bez konieczności całkowitego rozbierania się. Zazwyczaj jest instalowany obok sedesu, dlatego powinien z nim korespondować stylistycznie oraz kolorystycznie. W sklepach znajdziemy kilka różnych modeli. Zdecydowanie najbardziej popularne są tradycyjne bidety wiszące w kolorze białym, charakteryzujące się bardzo estetycznym wyglądem i wyjątkowo łatwe do utrzymania w należytej czystości. Przeważnie są wykonane z wytrzymałej ceramiki i przeznaczone do zamontowania na ścianie (oparciem jest w tym przypadku stelaż). Mogą występować w wersji z klapą albo bez, a w swojej konstrukcji posiadają baterię z ruchomym zakończeniem, które służy do precyzyjnego regulowania strumienia wody. Bidety wiszące są stosunkowo tanie i uniwersalne, dlatego cieszą się ogromnym powodzeniem wśród klientów. Drugim kluczowym rodzajem jest model stojący, odznaczający się ponadprzeciętną stabilnością. Jest on montowany do podłogi i z tego względu znacznie wyższy niż ten przytwierdzany do ściany. Zajmuje też więcej miejsca, dlatego sprawdzi się przede wszystkim w łazienkach o sporym metrażu. 

Oryginalność jest na topie

Oprócz standardowych konstrukcji, takich jak opisane powyżej bidety wiszące i stojące, na rynku znajdziemy również bardziej innowacyjne rozwiązania. Mowa tutaj np. o urządzeniach dwufunkcyjnych, składających się zarówno z sedesu, jak i bidetu. Takie specyficzne toalety myjące są idealnym wyborem do niewielkich pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Niektóre z modeli posiadają nawet możliwość samoczyszczenia, co w znacznym stopniu ułatwia sprzątanie. Prawdziwym hitem ostatniego roku są jednak designerskie bio bidety z automatyczną deską myjącą sterowaną za pomocą pilota. Pozwala ona na ścisłe kontrolowanie strumienia wody, a na dodatek ma wbudowaną funkcję podgrzewania oraz suszenia. Wystarczy wybrać odpowiedni program.