Jeśli szukasz prostego w obsłudze sprzętu treningowego do domu, orbitrek eliptyczny może być strzałem w dziesiątkę. Sprzęt tego typu angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie naszego ciała, dzięki czemu może być atrakcyjną alternatywą lub wartościowym uzupełnieniem klasycznego treningu biegowego, rowerowego, jogi czy zajęć fitness. Czym jest tego typu sprzęt, jakie są jego rodzaje i jakie ćwiczenia możemy przy jego pomocy wykonywać?

Stacjonarny orbitrek eliptyczny – co to takiego?

Orbitrek eliptycznyTo urządzenie treningowe wyposażone w mechaniczny, magnetyczny lub elektromagnetyczny mechanizm oporu, przystosowane do treningu stacjonarnego w domu lub na siłowni, aktywizujące do pracy nogi i ręce, a w pewnym stopniu również mięśnie pleców i brzucha. W odróżnieniu od klasycznych, dawniej spotykanych wersji orbitreków, w których rozstaw nóg był dość duży, przez co trenująca osoba przyjmowała mniej naturalną pozycję ciała, nowoczesne orbitreki eliptyczne pozwalają trenować w pozycji optymalnej dla wygody i wysokiej efektywności ćwiczeń – płozy na nogi ustawione są blisko siebie, co osiągnięto dzięki przesunięciu napędu na tył lub przód urządzenia. Ważnym elementem konstrukcyjnym orbitreków eliptycznych są również ruchome drążki, dzięki którym można ćwiczyć nie tylko nogi, ale i ręce. Współcześnie największą popularnością cieszą się magnetyczne wersje orbitreków eliptycznych, ale jeśli zależy nam na wyższym komforcie treningu, można zdecydować się na nieco droższą, elektromagnetyczną wersję tego typu urządzenia.

Do czego służy orbitrek eliptyczny?

Sprzęt tego typu wykorzystywany jest przede wszystkim jako urozmaicenie treningu wytrzymałościowego, aerobowego. Urządzenie może zastąpić trening biegowy, kolarski lub narciarski. Będzie doskonały wyborem dla osób, które starają się odchudzić – oczywiście w połączeniu z odpowiednio dobraną dietą, a także dla osób borykających się z bólami stawów, zwłaszcza bólami stawów kolanowych i skokowych. Orbitrek eliptyczny będzie znacznie mniej obciążający dla stawów, niż bieganie w terenie, a jego efektywność pozostanie na porównywalnie wysokim poziomie. Urządzenia tego typu bardzo często wykorzystywane są w rehabilitacji osób po przebytych urazach stawów i mięśni nóg.

Przy pomocy orbitreka eliptycznego można pracować nie tylko nad poprawą ogólnej wydolności organizmu, czyli nad własną wytrzymałością, ale także nad rozbudową i wzmocnieniem siły mięśni, przede wszystkim mięśni nóg i ramion. Trening o odpowiedniej intensywności pomoże również wysmuklić talię, wzmocnić mięśnie brzucha i pleców.