Dbając o bezpieczeństwo i komfort jazdy, warto zwrócić uwagę nie tylko na opony, ale również odpowiednio dobrać do nich felgi. Głównym ich zadaniem jest przenoszenie siły z piasty koła na oponę, a także chłodzenie układu hamulcowego. Do wyboru mamy wiele ich rodzajów, jednak warto wiedzieć jakie cechy tych elementów wpływają na właściwości auta.

Czym kierować się przy wyborze obręczy kół?

Na rynku mamy wiele wzorów i kolorów obejm. Kupując stalowe felgi 16, takie jak https://felgeo.pl/pol_m_Felgi_Felgi-Stalowe_16-cali-10651.html mamy do wyboru setki modeli, które różnią się kształtem, kolorem, czy zdobieniami. Nie powinno to być jedynym wyznacznikiem jakości i pod uwagę należy wziąć również inne cechy jak np. to czy produkt posiada wszelkie niezbędne atesty i homologacje, które potwierdzą ich dopuszczenie do użytkowania. Należałoby również dopasować rozmiar felg i opon. Felgi i opony powinny być takiej wielkości, by mieściły się w normach ustalonych przez producentów samochodu.

Czy wielkość ma znaczenie?

Właściciele samochodów często prześcigają się w wielkości montowanych obręczy. Kiedyś stalowe felgi 16 były atutem sportowych aut. Dziś ten rozmiar na nikim nie robi już wrażenia. Pamiętać należy jednak, że średnica felg znacznie wpływa na wysokość opony. Nie należy przesadzać ze średnicą koła, ponieważ użycie felgo o zbyt dużym rozmiarze, może obniżyć komfort jazdy. Rodzaj felg wpływa na właściwości auta. Im większa obejma zostanie zastosowana, tym mniejszą wysokość będzie miała opona. Będzie to może korzystnie wpływać na wygląd auta, czyniąc go bardziej sportowym i odznaczającym się wśród innych użytkowników, jednak znacząco wpłynie na resorowanie auta. Jeśli wybierzemy się takim autem na przejażdżkę po niezbyt równych drogach, możemy boleśnie odczuć tego skutki. Dodatkowo wpłynie to nie tylko na zawieszenie samochodu, ale również wnętrze i elektronikę. Wszelkie drgania, które nie zostaną pochłonięte przez opony, mogą spowodować popękanie plastikowych elementów, czy uszkodzenie połączeń kablowych. Należałoby dobrze zastanowić się, czy wymiana felg stalowych 16, będzie na pewno dobrą ii opłacalną decyzją.

Średnica felg wpływa również na szerokość opony. W tym przypadku, im większy rozmiar obręczy kół, tym szersze ogumienie musi zostać na nich zamontowane. Efektem tego będzie gorsze prowadzenie auta np, po koleinach i gorszym odprowadzaniem wody spod kół. W takim przypadku podczas deszczu, samochód narażony jest na utratę przyczepności i wpadnięcie w poślizg. Jednak szerokie opony maja również plusy. Jeśli poruszamy się wyłącznie po równych drogach, to na suchej jezdni przy słonecznej pogodzie, uzyskamy większą stabilność pojazdu.