Problemy z zasypianiem niejednokrotnie są wywoływane – bardziej bądź mniej świadomie – przez nas samych. Warto wiedzieć, czego unikać bezpośrednio przed snem oraz jak przygotować się do zaśnięcia, aby w zdrowy sposób odpocząć.

Podstawową sprawą jest unikanie spożywania posiłków oraz picia napojów z kofeiną przynajmniej na 2-3 godziny przed snem. Wzmożone trawienie czy kofeina mogą bowiem powodować pobudzenie organizmu bądź sprawią, że jakość snu będzie dość kiepska, np. będziemy często się budzić.

Po aktywności fizycznej warto chwilę odpocząć i się wyciszyć. Można zrobić to np. w kąpieli bądź słuchając relaksującej muzyki. Niepolecane przez specjalistów jest korzystanie z komputera czy oglądanie telewizji, które może dodatkowo pobudzać.

Lepiej jest unikać nerwowych sytuacji i rozmyślań tuż przed snem. O wiele korzystniej będzie przygotować wszystkie rzeczy niezbędne nam na rano już wieczorem, zamiast myśleć o tym w nocy. W razie problemów z zaśnięciem, np. z powodu stresu, można wziąć tabletkę melatoniny czy ziołowego leku nasennego.

Więcej informacji: http://www.melatonina.pl