Znajdujące się na przedniej szybie samochodu wycieraczki są niezbędnym jego wyposażeniem. Choć na pierwszy rzut oka raczej wydają się niepozorne, są jednak bardzo ważne, bowiem pomagają zachować bezpieczeństwo na drodze. Gdy są zaniedbane i tępe, pióra do wycieraczek mogą powodować problemy podczas nagłej ulewy albo śnieżycy. Dlatego tak niezwykle ważne jest utrzymywanie ich w należytym stanie. Oto kilka z naszych najlepszych wskazówek dotyczących wycieraczek do szyb, dzięki którym będą one zawsze gotowe do prawidłowej pracy.

Rozmrażanie i czyszczenie wycieraczek

Wycieraczki przedniej szyby mają tendencję do przymarzania do szyby, jeśli na dworze panuje śnieżyca lub nocą temperatura spadła do bardzo niskich poziomów. Jeśli włączymy je przed rozmrożeniem przedniej szyby, ryzykujemy uszkodzeniem piór do wycieraczek. W temperaturach ujemnych należy najpierw uruchomić odmrażacz i w razie potrzeby zetrzeć śnieg lub lód. Przydaje się tutaj rozgrzanie samochodu z wyprzedzeniem.

Wymiana piór co najmniej dwa razy w roku

Pióra do wycieraczek

są zwykle zaprojektowane tak, aby wystarczały na około sześć miesięcy. Po tym czasie można zauważyć spadek widoczności podczas jazdy. Aby zapobiec temu problemowi, trzeba po prostu co sześć miesięcy zainstalować nowe pióra. Oczywiście wspomniane pół roku nie jest sztywną granicą i będzie trzeba mieć oko na wycieraczki. Czasami przed upływem tego standardowego okresu mogą pojawić się oznaki przedwczesnego zużycia, takie jak smugi na szybie, niedokładne działanie piór lub ich skrzypienie na szybie. Proces takiego "przeglądu" jest tak prosty, że można go wykonywać samemu, nabywszy wcześniej choć odrobiny doświadczenia.

Utrzymywanie przedniej szyby w czystości

Wycieraczki samochodu będą się zużywać szybciej, jeśli będą przecierać brudne szkło. Aby przedłużyć ich żywotność, powinno się czyścić przednie okno za każdym razem, gdy zatrzymamy się na stacji benzynowej. pióra do wycieraczekWiększość z nich oferuje narzędzia czyszczące specjalnie do tego zastosowania. Trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu gąbki przed użyciem i, jeśli to konieczne, wytrzeć ją papierowym ręcznikiem. Takie "komunalne" narzędzia czyszczące mogą zawierać małe kamienie i inne zanieczyszczenia, które mogą porysować przednią szybę naszego samochodu.

Wycieraczki a sucha szyba

Wycieraczki przedniej szyby są przeznaczone do użytku wtedy, gdy jest ona mokra. Praca na suchej powierzchni może spowodować znacznie szybsze zużywanie się piór do wycieraczek.