Ubranie sportowca ma fundamentalny wpływ na jego komfort. Od rodzaju zastosowanego ubrania zależy zatrzymywanie lub oddawanie ciepła, chłodzenie odpowiednią cyrkulacją powietrza i odprowadzanie wilgoci. Nie wszyscy jednak wiedzą jak ważny jest rodzaj zastosowanej bielizny podczas treningu. Z wagi i roli bielizny termicznej zdaje sobie sprawę marka X-bionic, która opracowała odzież zakładaną pod wierzchnią warstwę. Co tak naprawdę daje bielizna termiczna i dlaczego warto ją nosić? Jak działa?

Bielizna termiczna jest wykonywana z materiałów syntetycznych o wzmożonej właściwości odprowadzania potu oraz pary wodnej. Skóra w takim ubraniu pozostaje sucha, nawet jeżeli sportowiec wykonuje bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Jak to się dzieje, że po pewnym czasie ubrania nie trzeba wyżymać? Ponieważ materiał szybciej odparowuje wilgoć niż ją przyjmuje (a raczej szybciej niż jesteśmy w stanie ją wyprodukować w tak dużej ilości).

Nie wystarczy zatem zwykła bielizna bawełniana, która ma również właściwości absorbujące wilgoć? Nie, ponieważ podczas treningu powstaje więcej potu, z którym zwykła bawełna nie radzi sobie – wchłania ją, ale nie potrafi skutecznie jej odciągnąć. Bielizna termiczna X-bionic (http://bionic-sklep.pl) odprowadza wilgoć nawet 20 razy szybciej, dzięki czemu skóra pozostaje sucha, a nad jej powierzchnią unosi się niewielka warstwa powietrza. Warto pamiętać o specjalnej bieliźnie kupując superzaawansowane kurtki czy polary. Jeżeli nie będziemy mieli na sobie odpowiedniej bielizny wówczas nie osiągniemy pełnego efektu jaki daje odzież termiczna.

Początkujący sportowcy często zastanawiają się na jak długo starcza taka bielizna i czy trzeba ją kiedyś wymienić. W skrócie, czy bielizna kiedyś może przestać „działać”. Istnieje taka możliwość, że bielizna straci swoje właściwości lub jej działanie będzie ograniczone. Dzieje się tak zazwyczaj przez pranie w nieodpowiednim proszku. Najmniej odpowiednie są agresywne detergenty do ubrań mocno zabrudzonych oraz te posiadające w swoim składzie lanolinę lub inne zmiękczacze. Co ciekawe, w tym teście najlepiej wypadają proszki z niższych półek, które nie mają żadnych „polepszaczy”.

Bieliznę termoaktywną koniecznie dobieramy pod konkretną aktywność fizyczną i porę roku. niezdecydowani mogą zaopatrzyć się w uniwersalne modele X-bionic o średniej grubości. W okresie zimowym najbardziej polecana jest odzież o konstrukcji dwuwarstwowej, która natychmiastowo odciąga wilgoć od skóry. W przypadku bardzo wzmożonej aktywności, przy wysiłkowych treningach najlepsza będzie gruba bielizna, która nadążyć odprowadzaniem i odparowywaniem potu.