Samodzielna produkcja napojów alkoholowych to rodzaj nowego hobby, którym pasjonuje się coraz większa grupa osób. W domowych warunkach wyprodukować możemy nie tylko owocowe wina, ale także piwo, a nawet trunki wysokoprocentowe, które mogą być bazą do przygotowania wykwintnych nalewek. Skompletowanie sprzętu do produkcji domowych trunków nie jest trudne, bo takie urządzenia jak pojemnik fermentacyjny, szklana butla czy kapslownica do butelek stały się sprzętem powszechnie dostępnym. Urządzenia tego typu sprzedawane są w wielu sklepach, które specjalizują się w dystrybucji sprzętu i akcesoriów do produkcji domowych alkoholi. Co ważne, jest to sprzęt tani i trwały, i w niezwykle wysokim stopniu ułatwiający warzenie ulubionych trunków.

Czym jest kapslownica?

Klasyczna kapslownica do butelek to urządzenie przeznaczone do nakładania i zaciskania kapsli na butelkach z trunkiem. W ten sposób odcina się dostęp powietrza do wnętrza butelki, dzięki czemu znajdujący się w środku napój nie ulega zepsuciu i zwietrzeniu. W przypadku produkcji domowych alkoholi takie urządzenia jak kapslownice wykorzystywane są do butelkowania piwa. Po zlaniu piwa z pojemnika fermentacyjnego do butelek i dodaniu do każdej z nich kilku gramów cukru dochodzi do procesu dalszej fermentacji, przez co piwo staje się nagazowane. Bez szczelnego zamknięcia butelki nagazowanie piwa nie byłoby możliwe, a napój nie miałby orzeźwiającego smaku, byłby zwietrzały i pozbawiony charakterystycznej pianki, jaka pojawia się na jego powierzchni po otwarciu zakapslowanej butelki.

Czy kapslownica jest niezbędna?

Jeśli chcesz przygotować piwo, musisz dysponować butelkami, które będziesz mógł szczelnie zamknąć. Takim zamknięciem są najczęściej metalowe kapsle i do ich nałożenia, a następnie do ich zaciśnięcia na butelce, kapslownica będzie Ci niezbędnie potrzebna. Gdy nie dysponujesz tego typu sprzętem, jedyną alternatywą pozostają butelki z korkiem ceramicznym. Tego typu butelki wyglądają niezwykle efektownie, niestety są znacznie droższe od butelek klasycznych i nie każdego stać na ich zakup. W praktyce najlepszym wyborem pozostaje zakup niedrogiej kapslownicy dwuramiennej lub bardziej profesjonalnego sprzętu, jakim jest kapslownica stołowa. To drugie urządzenie wymaga używania znacznie mniejszej siły przy kapslowaniu butelek z piwem, a przez to pozwala pracować szybciej i bezpieczniej.

Gdy zabierasz się za produkcję domowego piwa, warto od razu wydać nieco więcej i zaopatrzyć się w urządzenie, które zapewni Ci wygodę pracy i zagwarantuje, że przygotowane przez Ciebie piwo będzie dobrze zamknięte, przez co odpowiednio mocno się nagazuje.