Każdemu z nas zdarzają się czasem problemy z zasypianiem. Jest to spowodowane różnymi czynnikami- przeżyciami w ciągu dnia, chwilowym stresem (np. przed ważnym egzaminem), niestrawnością, brakiem ruchu w danym dniu itd. Jeżeli takie przypadki są epizodyczne, wówczas nie ma potrzeby przyjmowania żadnych specyfików ułatwiających zasypianie. Problem pojawia się wtedy, gdy problemy zaczynają się nasilać i przeradzać stopniowo w bezsenność.Bezsenność może mieć różne przyczyny i niestety wiele skutków ubocznych. Dlatego należy z nią bezwzględnie walczyć, a najlepiej zacząć już w trakcie nawracających problemów z zasypianiem. Syntetyczne leki powinny zostać włączone do terapii tylko wtedy, gdy objawy są już tak zaawansowane, że nic innego nie pomaga. Wcześniej jednak możemy pomóc sobie na własna rękę za pomocą bezpiecznych leków na sen. Takie preparaty zawierają wyciągi ziołowe, które wykazują działanie uspokajające, wyciszające oraz nasenne.
 Zioła, które są najczęściej stosowane w lekach na sen to:
 

  • kozłek lekarski- znany i niezwykle ceniony od stuleci przez medycynę. Zawarta w kozłku waleriana wpływa na przedni płat kory mózgowej. Zmniejsza jej aktywność, przez co stajemy się spokojniejsi i lepiej wykonujemy swoje zadania. Waleriana rozluźnia w większych dawkach i działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie. Dzięki temu rozwiązuje również ewentualne problemy z trawieniem, które często są podłożem zaburzeń sennych. Kozłek wchodzi w skład preparatów, które mają ułatwiać zasypianie,

  • melisa- roślina o dość niskich potrzebach. Świeże liście melisy bywają mylone z miętą, ponieważ posiadają charakterystyczny, mentolowy zapach i smak. Wyciąg z ziela ma działanie uspokajające i nasenne. Leki na sen zawierające melisę często są polecane osobom, które zmagają się z refluksem żołądkowo-przełykowym, skurczami brzucha i bólami menstruacyjnymi.