Farba akrylowa jest farbą na bazie wody, nietoksyczną i szybkoschnącą, która może być używana do wielu zastosowań. Akryle są łatwe w czyszczeniu i nieprzezroczyste, co oznacza, że można korygować błędy zamalowując je. W zależności od rodzaju, farby akrylowe nadają się do stosowania wewnątrz lub na zewnątrz i z reguły nie blakną ani nie pękają (oczywiście przez określony czas).

Akryle w rzemiośle

Farba użytkowa jest najczęstszym i najtańszym rodzajem akrylu. Występuje w różnych kolorach, ma gładką i kremową konsystencję i jest odpowiednia dla większości prac rzemieślniczych. Można nią malować drewno, ceramikę, papier, tkaniny, szkło i płótna. W zależności od marki i wykończenia, farby tego rodzaju zazwyczaj wysychają w ciągu kilku minut do kilku godzin. Dostępne są również inne rodzaje farb akrylowych. Farba emulsyjna to wodoodporna farba akrylowa odpowiednia do malowania obiektów zewnętrznych, takich jak doniczki, kamienie lub dekoracje ogrodowe. Farby puchnące dostarczane są w małych tubkach i służą do pisania lub wykonywania dekoracji. Specjalistyczne wykończenia, w tym metalik, brokat, tablica, tkanina i świecąca w ciemności farba akrylowa, to kolejne opcje dla rzemieślników i hobbystów.

Farba akrylowa w domu

Farba lateksowa (w rzeczywistości nie zawiera lateksu) jest farbą na bazie akrylu i nadaje się do malowania wewnętrznych ścian i sufitów (w pewnych okolicznościach również na zewnątrz). farby akryloweFarby lateksowe występują w różnych wykończeniach od matowego do błyszczącego. Czas schnięcia zależy od wykończenia, ale większość będzie sucha w dotyku w ciągu około godziny. Przed nałożeniem kolejnych warstw farby, poprzednie należy dokładnie wysuszyć. Chociaż będzie sucha w dotyku, farba lateksowa będzie wymagać kilku tygodni, aby całkowicie wyschnąć i nabrać odporności plamy oraz zużycie. Nakładanie warstwy podkładu lateksowego przed malowaniem zwiększy trwałość farby lateksowej i sprawi, że kolor będzie bardziej intensywny.

Akryl dla artystów

Farby akrylowe przeznaczone dla artystów do użycia na płótnie są dostępne w różnych jakościach i cenach. Farby akrylowe klasy studenckiej są tańsze, ale mają niższą jakość i trwałość. Artystyczne farby akrylowe zapewniają lepszą konsystencję i kontrolę podczas malowania. Płynna farba akrylowa jest używana do drobnej lub szczegółowej pracy - zapewnia gładkie krawędzie i brzegi oraz schnie w ciągu kilku minut, dzięki czemu można szybko dodawać kolejne warstwy. "Gruba" farba akrylowa ma wysoką gęstość, dzięki czemu świetnie nadaje się do dramatycznych pociągnięć pędzlem i do bardziej teksturowanej pracy. Nadaje się również do mieszania kolorów, ponieważ suszy się wolniej.