Hodowla zwierząt wymaga od nas zachowania szczególnych środków ostrożności. Odnosi się to głównie do tych zwierząt, które przez większą część dnia przebywają na zewnątrz, na przykład na pastwiskach czy wybiegach. To właśnie wtedy musimy najbardziej uważać, aby nie oddaliły się zbytnio od wyznaczonego terenu oraz aby na ich terenie nie pojawili się nieproszeni gości w postaci między innymi drapieżników. Zadanie to wydaje się trudne, jednak istnieją proste sposoby na poradzenie sobie z nim.

Jakie ogrodzenie zamontować na pastwisku?

Idealnym rozwiązaniem wymienionych problemów jest ogrodzenie elektryczne, czyli tak zwany elektryczny pastuch. Jest to najbardziej efektywne urządzenie, które pozwoli nam ochronić nie tylko zwierzęta, ale również uprawy przed wizytą nieproszonych, dzikich gości. Co więcej, tego typu rozwiązanie jest także coraz popularniejsze wśród działkowiczów, którzy w ten sposób zabezpieczają teren przed drobnymi szkodnikami. 

Od czego zacząć?

Ogrodzenie elektryczne - z czego powinno się składać?Decydując się na ogrodzenie elektryczne w pierwszej kolejności powinniśmy podjąć decyzję o tym, jakiego elektryzatora chcemy użyć. Urządzenie to powinno być przystosowane przede wszystkim dostosowane do warunków, w jakich będzie działać. Do wyboru mamy dwa rodzaje: elektryzator akumulatorowy bądź sieciowy. Pierwszy z nich może być zasilany baterią lub najzwyklejszym akumulatorem samochodowym, w związku z czym świetnie sprawdzi się na terenach oddalonych od sieci elektrycznej. Z kolei wersja sieciowa ma znacznie większą moc, ale musi być na stałe podłączona do źródła prądu. 

Jaka moc będzie optymalna?

Moc powinna być przede wszystkim dobrana pod kątem celu z jakim budujemy ogrodzenie elektryczne. Chodzi w głównej mierze o to, przed czym pastuch ma ochraniać. Jeśli jego zadaniem będzie ochrona przed dziką zwierzyną lub wygrodzenie obszaru pastwiska dla krów, owiec itp., powinniśmy zdecydować się na większą moc. Natomiast w przypadku koni, moc powinna być znacznie mniejsza ze względu na ich wrażliwość na bodźce. 

Jakich słupków należy użyć?

Do montażu pastucha elektrycznego możemy użyć słupków drewnianych, z tworzywa lub włókna szklanego. Jeśli zdecydujemy się na któreś z dwóch ostatnich, warto na początku i końcu ogrodzenia umieścić paliki drewniane w celu ustabilizowania i zabezpieczenia całej konstrukcji. Słupki powinny zostać osadzone w ziemi na głębokość około 50 cm. W przypadku ogrodzenia dla koni paliki powinny mieć wysokość minimum 150 cm. W zależności od tego, jaki rodzaj słupków wybierzemy, konieczne jest zamontowanie do nich izolatorów z odpowiednim gwintem.