Choć większość samochodów nie jest przystosowana do przewozu rowerów, to jednak dzięki zastosowaniu specjalnych bagażników rowerowych, wybierając się w podróż własnym autem, bez problemu możemy zabrać ze sobą jeden lub większą liczbę rowerów. Istnieją trzy podstawowe sposoby przewozu rowerów samochodem osobowym. Sposób pierwszy to umieszczenie roweru w bagażniku auta – możliwe w przypadku aut z większym bagażnikiem. Drugi sposób to instalacja specjalnego bagażnika rowerowego na tylnej klapie bagażnika samochodowego. Sposób trzeci to przewóz rowerów na dachu auta – służą do tego specjalne bagażniki rowerowe mocowane do relingów dachowych.

Przewóz rowerów we wnętrzu bagażnika samochodowego

Jest to najprostszy sposób, ale możliwy do zrealizowana tylko w przypadku większych samochodów osobowych, na przykład vanów lub niektórych modeli kombi. Wybierając tę opcję, pozbawiamy się jednak możliwości spakowania dodatkowego bagażu, ponieważ rower zajmie większą część wolnej przestrzeni w bagażniku. Taka opcja dla osób wybierających się na wczasy lub kilkudniowy urlop może być zatem mało atrakcyjna. Poza tym nawet w przypadku dużego samochodu, umieszczenie w jego bagażniku więcej niż jednego roweru, może być dość kłopotliwe. Dlatego większość osób, które chcą zabrać na wakacje rowery, decyduje się na zewnętrzne bagażniki rowerowe instalowane na dachu lub na tylnej klapie bagażnika auta.

Transport rowerów na dachu

To dobra opcja, jeśli chcemy zabrać ze sobą więcej niż jeden rower. Wystarczy zaopatrzyć się w relingi dachowe, do których mocujemy bagażnik. Niestety rozwijanie dużych prędkości przy rowerach zamocowanych na dachu jest naprawę trudne, a sama jazda autem staje się znacznie mniej komfortowa, zwłaszcza przy silniejszych podmuchach wiatru. Atutem tego rozwiązania jest niska cena bagażnika rowerowego i jego łatwy montaż (pod warunkiem, że już zaopatrzyliśmy się wcześniej w relingi dachowe).

Rowery z tyłu auta

W sprzedaży znajdziemy bagażniki rowerowe mocowane do haka lub do klapy bagażnika samochodowego. Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w hak holowniczy, ciekawym pomysłem może być zakup bagażnika mocowanego do tylnej klapy. bagażniki roweroweTakie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w samochodach typu hatchback i kombi, ale na rynku znaleźć można także uchwyty rowerowe mocowane do klapy bagażnika, dedykowane sedanom. Dzięki zmianom w prawie osoby korzystające z bagażników rowerowych zasłaniających tablicę rejestracyjną mogą wystąpić o wydanie trzeciej tablicy, którą instaluje się właśnie na bagażniku.