Dobry statyw to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego profesjonalnego operatora. To przydatny gadżet, dzieki któremu wykonamy stabilne i dobrej jakości ujęcia. Dotyczy to zarówno zdjęć, jak i filmów.

Statyw do kamery musi odpowiadać ściśle na potrzeby operatora, ale również musi być dopasowany do wielkości urządzenia rejestrującego. Na rynku znajdują się różne modele statywów - jaki zatem wybrać? Czym różnią się poszczególne z nich?

Jednym z elementów, które różnicują statywy to nogi - to na nie musimy koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupu. Od ich jakości i rodzaju zależy stabilność całej naszej "konstrukcji", a co za tym idzie, także jakość naszych zdjęć i filmów.

Trójnóg

Statyw musi być przede wszystkim stabilny (dotyczy to szczególnie fotografii), a także sztywny (w przypadku filmowania). Wymogi, którymi muszą kierować się kamerzyści są bardziej wyśrubowane, ponieważ dobry statyw do kamery musi być maksymalnie stabilny, nawet pomimo poruszania (czasem dość intensywnego) głowicą. Osoby zajmujące się fotografowaniem powinny zwrócić uwagę na to, aby trójnóg spełniał wymogi funkcjonalne - szybkie i wygodne rozstawianie. Waga takiego statywu musi dobrze tłumić drgania, jakie powstają w czasie podnoszenia lustra aparatu. Właściciele aparatów bez luster nie muszą się tym przejmować.

Nogi karbowane

Statywy z karbowanymi nogami to względna nowość na rynku. Takie modele są wciąż jeszcze dość drogie, ale za to z pewnością zaspokoją potrzeby każdego profesjonalnego filmowca. Statywy takie są uważane za lżejsze i bardziej sztywne od modeli aluminiowych (choć wielu użytkowników nie uważa tego za usprawiedliwienie tak wysokiej ceny w porównaniu do innych statywów). Karbonowe nogi to jasny sygnał, że nasz statyw pochodzi z tzw. górnej półki. Karbonowe nogi mają jedną, podstawową zaletę - wytrzymują dość silne uderzenia, dlatego kupując taki model mamy pewność, że statyw posłuży nam przez dłuższy czas.

Nogi z aluminium

Większość statywów, jakie znajdziemy w sklepach, np. tutaj: https://www.bemixmedia.pl/statywy-cat-860 wyposażona jest w aluminiowe nogi. W tym wypadku musimy zwracać szczególną uwagę na możliwie duży przekrój każdej nogi. Oczywiste jest, że im grubszy przekrój, tym stabilniejszy jest cały statyw. Najczęściej spotkamy się z przekrojami okrągłymi, nieco rzadziej z kwadratowymi i bardziej złożonymi. Aluminiowe nogi nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia i zarysowania), ale jest to tutaj przede wszystkim kwestia wyglądu niż samej trwałości sprzętu. Statywy aluminiowe są lżejsze, nieco tańsze i nadają się do studia, do domu, a także można zabierać je w plener.