Nawet najlepszy strój do biegania nie będzie w pełni funkcjonalny bez odpowiedniej bielizny. Dobra bielizna potrafi poprawić komfort i samopoczucie nawet wtedy, gdy wierzchnie ubrania są wykonane z niższej jakości materiałów.

Nowoczesna tkanina

Odzież termoaktywna została zaprojektowana z myślą o tych, którzy są aktywni fizycznie. Do jej szycia używa się polydacron, czyli tkaninę o warstwowej budowie, która świetnie radzi sobie z przenoszeniem wilgoci na zewnątrz. Taka budowa pozwala tkaninie na jednoczesne zatrzymywanie ciepła blisko skóry, dlatego tak dobrze sprawdza się podczas chłodnych dni. Materiał, z którego następnie szyte są ubrania jest wykonany głównie z tworzywa sztucznego. Zastosowane w produkcji włókna są bardzo cienkie i nie pochłaniają wilgoci. Mikro kropelki zbierają się pomiędzy nimi, przez co tkanina bardzo łatwo wysycha i jest łatwa w praniu. W zwykłej bawełnie każde z włókien wciąga wilgoć, a następnie zwiększa swoją objętość, co z kolei może powodować wychłodzenie ciała.

Jak to działa

Oryginalną bieliznę termoaktywną można kupić przez internet w sklepie https://craft.pl/. Dzięki temu mamy pewność, że ubrania będą "działały" jak należy i nie stracą swoich właściwości po pierwszym praniu. Dobrze wykonana bielizna ma następujące cechy:

  • odciąga wilgoć od skóry i przenosi ją w górne warstwy tkaniny,
  • umożliwia skórze swobodne oddychanie, nawet przydużym wysiłku,
  • utrzymuje przy skórze cienką warstwę ciepłego powietrza, dzięki czemu przeciwdziała wychłodzeniu skóry i ciała,
  • izoluje pot, przez co tkanina nie przykleja się do ciała.

Krój i rozmiar

Ubrania termoaktywne muszą dobrze przylegać do sylwetki. Nie mogą być ani za ciasne, ani zbyt obszerne. Jeżeli bielizna nie będzie opinać ciała, wówczas nie będzie w stanie zbierać wilgoci ze skóry. Istotna jest nie tylko wielkość, ale także krój stroju. Każda sylwetka ma nieco inne kształty, dlatego przy wyborze musimy uwzględnić nasze indywidualne cechy.

Rodzaje bielizny

Bielizna ma różną izolację cieplną i pod tym względem dzieli się na trzy grupy: ciepłą, aktywną i lekką. Pierwsza z nich jest dość gruba, ponieważ jej głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej ciepłoty organizmu. Bielizna lekka przeznaczona jest do treningów w wysokich temperaturach, gdzie najbardziej liczy się "oddychanie" tkaniny. Odzież aktywna jest idealna na średnie temperatury, kiedy potrzebujmy warstwę izolacyjną, ale jednocześnie nie pocimy się nadmiernie. Sprawdzi się także w przypadku osób, które bardzo intensywnie trenują na mrozie.