Wybierając dodatki do pokoju dziennego lub jadalni, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na nakrycie stołu. Powinno być ono atrakcyjne pod względem wizualnym - zwłaszcza gdy organizujemy uroczystość rodzinną lub wystawne przyjęcie (np. weselne). Jednymi z bardziej wyszukanych nakryć są bieżniki, czyli ozdobne tkaniny tworzące długie i wąskie pasy, które można z powodzeniem położyć zarówno na pustym blacie, jak i obrusie. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie bieżniki są obecnie modne i chętnie wybierane przez klientów. 

Kluczowe funkcje

Bieżniki stołowe - co warto o nich wiedzieć?Bieżniki większości osób kojarzą się współcześnie bardziej z oponami aniżeli nakryciem stołu, ale w wielu domach nadal są powszechnie spotykane. Nierzadko też są wykorzystywane podczas imprez urządzanych w restauracjach i salach bankietowych. Zdarza się, że występują na nich takie fantazyjne ozdoby, jak choćby hafty, wielokolorowe koraliki czy efektowne kokardki. Bieżnik na stół pełni głównie funkcję dekoracyjną i idealnie nadaje się do wyeksponowania eleganckiego blatu, ewentualnie klasycznie białego obrusa. Można go z powodzeniem kłaść nie tylko wzdłuż blatu, ale również w poprzek. Drugą ważną funkcją tego elementu jest ochrona stołu przed zabrudzeniem (np. sokiem, winem, tłuszczem, woskiem) oraz nieestetycznymi odciskami. Postawienie na nim misy z zupą, wazonu z kwiatami, koszyka z owocami czy zastawy jest jak najbardziej dopuszczalne. Jeśli chcielibyśmy zakupić bieżnik, to wiele wzorów i kolorów  znajdziemy na stronie: https://szklanatorebka.pl/pl/c/BIEZNIK-NA-STOL/213.

Podstawowe rodzaje i zastosowanie bieżników

Bieżnik na stół może występować w wielu odmianach - w sklepach znajdziemy zarówno wersje bardzo ozdobne, jak i oszczędne w formie. W lokalach gastronomicznych i restauracjach hotelowych organizujących bankiety dla klientów prywatnych oraz firm stosowane są przede wszystkim tzw. laufry, czyli modele koronkowe i haftowane. Układa się je zazwyczaj pośrodku blatu i często w otoczeniu luksusowych elementów wykonanych z organzy. Popularne są też wersje nowoczesne z łatwo spieralnych tkanin (np. bawełny, lnu albo akrylu), które charakteryzują się prostą formą oraz wysokim komfortem użytkowania. Ze względu na te właściwości mogą być bez obaw kładzione nie tylko na stołach w jadalni czy salonie, ale też na tych znajdujących się na tarasie czy nawet w ogrodzie. W tym konkretnym przypadku dobrze poradzi sobie również bieżnik na stół ze specjalnej koronki winylowej, odpornej na wilgoć oraz zabrudzenia. Po zakończonym przyjęciu wystarczy go delikatnie przetrzeć zmoczoną w wodzie szmatką. Jeśli chodzi o kolorystykę, to na większość okazji polecane są bieżniki w żywych, przyciągających wzrok barwach - m.in. błękitne, srebrne, złote, granatowe i czerwone.