Ceramiczne donice powoli wracają do łask. Posiadają one wiele atutów, dlatego też w łatwy sposób można je zaaranżować. W dodatku mogą służyć przez lata a nasze rośliny będą się w nich czuć dobrze i rosnąć w najlepsze. Dlaczego warto je wybierać i jakie posiadają zalety oraz wady?

Zalety i wady

Ceromiczne donice czyli pomoc dla miłośników roślinnościOsłonki i doniczki ceramiczne posiadają pewien bardzo pozytywny wpływ na rośliny. Przydają się one w przeróżnych uprawach doniczkowych, zarówno tych w domu jak i balkonie, tarasie czy też ogrodzie. Jak się okazuje nie powodują one przegrzewania roślinnych korzeni a także zbyt dużego wysychania podłoża w upalne dni. Dodatkowo chronią też rośliny przed szkodliwym działaniem zimna. Osłonki i doniczki ceramiczne potrafią także w bardzo dobry sposób utrzymać wilgoć, są również stabilne termiczne.

Warto pamiętać o tym, że donice powinny posiadać otwory na ich dnie. Można wykonać je samodzielnie, jednak należy zrobić to ostrożnie najlepiej nawiercając je. Ceramiczne donice są cięższymi niż te z tworzywa sztucznego, technorattanu a także niektórych metali przegrywają w tej kwestii tak naprawdę jedynie z betonem ozdobnym i materiałem gabionowym. Jest to ich zaleta ale także i wada. Zaleta ponieważ roślina w takiej donicy jest znacznie mniej narażona na wszelkiego rodzaju upadki czy strącenia, natomiast wada ze względu na wysiłek i znacznie większe ryzyko upuszczenia ze względu na większą wagę. Kolejną wadą tego typu rozwiązań jest odporność na ujemne temperatury. Osłonki i doniczki ceramiczne nie zawsze posiadają ją na wystarczająco wysokim poziomie, więc przymrozki bądź trwałe ujemne temperatury mogą zniszczyć rośliny. Należy je także osłaniać lub przenosić do pomieszczeń na czas zimy ponieważ w innym przypadku rośliny nie przetrwają tego okresu. Donice nie są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc w łatwy sposób można je zniszczyć.

Wybór najlepszej donicy

Głównym kryterium przy wyborze donicy jest jej rozmiar. Producenci przeważnie podają wszelkie potrzebne informacje takie jak pojemność, średnica czy też wysokość. Przy wyborze należy zastanowić się na jakie rośliny mają byś stosowane bowiem im mniejszy rozmiar posiada roślina tym mniejsza donica jest jej potrzebna. Czasami ważny jest także jej kształt. Dodatkowo należy kierować się specyfiką układu korzeniowego danego gatunku rośliny. Np. gatunki o płaskim bądź słabym układzie korzeni zmieszczą się w niskich i szerokich pojemnikach a juki bądź palmy należy sadzić w wysokich i wąskich donicach. Osłonki i doniczki ceramiczne dostępne są na rynku w wielu wiejscach (np. tu: https://styloveszklo.pl/pl/c/Oslonki-i-Doniczki-Ceramiczne/289) oraz wielu wariantach, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie.