Za broń czarnoprochową uznaje się egzemplarze, które produkowane były do końca XIX wieku. Wtedy to nie używano jeszcze prochu bezdymnego. Cechą charakterystyczną broni czarnoprochowej jest system jej ładowania amunicją. Ładowanie rozdzielne polega na osobnym ładowaniu ładunku miotającego, uszczelnienia i pocisku. Nie stosuję się amunicji w postaci gotowych naboi, jak w ówczesnej broni palnej. Broń czarnoprochowa występuje najczęściej pod postacią rewolwerów, strzelb i karabinów. Zdarzają się też karabiny dwulufowe. Oferowane repliki to zwykle kultowe modele popularne na całym świecie.  Są one świetnym sposobem na uzupełnienie kolekcji przez grupy rekonstrukcyjne oraz mogą służyć jako broń treningowa.

Jak ona działa?

sklep z bronią czarnoprochową

Posiadając broń czarnoprochową należy obsługiwać ją i konserwować w sposób zbliżony do tego z XIX wieku, pozwala to na niezłą lekcję historii. Obecnie jednak istnieje wiele dodatkowych gadżetów ułatwiających jej użytkowanie i nowoczesnych specjalistycznych środków do jej konserwacji. Jakość wykonania replik i zastosowanie nowoczesnych metod produkcji pozwala na oddawane tysięcy precyzyjnych strzałów. Konstrukcja tego rodzaju broni jest prosta. Można również samodzielnie odlewać ołowiane pociski, co stanowi dodatkową możliwość na zdobycie doświadczenia rusznikarskiego z dawnych lat. Oferowane są również ciekawe akcesoria w postaci skórzanych kabur i pokrowców.

Broń czarnoprochowa legalna!

Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku w swoim Art. 11. określa kiedy nie wymaga się od posiadacza broni pozwolenia. W artykule wymieniono m.in. broń czarnoprochową. Musi ona jednak charakteryzować się dwiema cechami.  Jej budowa musi być oparta o system rozdzielnego ładowania oraz nie może być wyprodukowana później niż w 1885 roku. Nie oznacza to, że nie jest ona dostępna na rynku. Sklep z bronią czarnoprochową w swojej ofercie posiada także zabytkowe egzemplarze z muzeum. Ustawa dopuszcza po prostu repliki broni zaprojektowanej i wyprodukowanej do 1885 roku. Na świecie jest wielu producentów, którzy te, wiernie odwzorowane repliki, produkują. Można korzystać z takiej broni na strzelnicy oraz posiadać ją w swoim domu. Dzięki niewymaganemu pozwoleniu, którego uzyskanie w Polsce jest niezwykle trudne i niemal niemożliwe dla przeciętnego Kowalskiego, każdy kto ukończył 18 rok życia może cieszyć się jej dostępnością. Należy jednak pamiętać, że nawet nie wymagająca zezwolenia, broń czarnoprochowa jest wciąż bronią i obsługiwana w niewłaściwy i nieodpowiedzialny sposób może zagrażać życiu i zdrowiu.