Technika malarstwa olejnego należy do najstarszych, a zarazem do najbardziej popularnych. Takimi farbami malowali najsławniejsi artyści, na przykład Leonardo da Vinci. Nowoczesne obrazy olejne nie różnią się znacznie technicznie od tych malowanych kilkaset lat temu.

Co to jest malarstwo techniką olejną?

Bazą farb olejnych zazwyczaj jest olej lniany, przez co są one tłuste i gęste. Niewątpliwym plusem używania tej techniki jest możliwość swobodnego mieszania farb i uzyskiwania tym samym ciekawych efektów kolorystycznych. Technika ta pozwala także na wprowadzanie retuszów. Połysk barw oraz ich czas schnięcia zależny jest od jakości farb oraz użytych olejów roślinnych. Ich rodzaj może wpłynąć także na żółknięcie obrazu. Nowoczesne obrazy olejne malowane tego rodzaju farbami bardzo często rozpuszczane są w wodzie, co sprzyja schnięciu obrazów (nawet od 1 do 3 dni, a nie jak to było wcześniej – kilka tygodni). Obrazy olejne cechuje duża trwałość i połysk.

Historia farb olejnych

nowoczesne obrazy olejneWedług przeprowadzonych badań uznaje się, że malarstwo farbami olejnymi pojawiało się już w V wieku, jednak na dobre technika ta przyjęła się w wieku XV. Malowali tą techniką najwięksi mistrzowie i niemal większość obrazów znajdująca się w muzeach jest malowana właśnie farbami olejnymi. Także nowoczesne obrazy olejne tworzone przez współczesnych artystów cechują się połyskiem i trwałością koloru. Istnieją dwie podstawowe techniki malarstwa olejnego:

  • klasyczna (warstwowa, laserunkowa), która popularna była przede wszystkim w wieku XV i XVI. Początkowo przygotowuje się płótno, szkicując na nim węglem drzewnym szablon. Potem nakłada się cienkie warstwy farby olejnej, a potem na to warstwę, a następnie znowu farbę olejną. Technika ta pomaga uzyskać głęboki kolor i trwałość na długie lata.
  • alla prima („od pierwszego razu”) to technika, która rozwijała się od XVIII wieku. Jak sama nazwa mówi polega na nałożeniu od razu grubej warstwy farby i modelowania jej za pomocą odpowiednich ruchów i szpachlowania. Niekiedy farby były mieszane od razu na obrazie.

Nowoczesne obrazy olejne rozcieńczane są z wodą, dzięki czemu łatwiej je rozprowadzać, ale dzięki temu także szybciej schną. Mimo to malarz może nadal swobodnie modyfikować ostateczny wygląd swego dzieła, zmieniając jego zamysł, czy wprowadzając retusz.