Flażolet to instrument dęty kojarzony przede wszystkim z muzyką irlandzką. Podobny jest do fletu, ale posiada sześć otworów i uważany jest za jeden z najprostszych piszczałek ustnych. Flażolet pierwotnie był drewniany, współczesne posiadają ustniki z tworzywa sztucznego oraz korpusy wykonane z metalu. Choć nazywany fletem irlandzkim, to flażolet swą bogatą historię związał także z polską.

Irlandzki gwizdek, polski flet

FlażoletTin whistle, bo tak nazywany jest angielskiego i oznacza cynowy gwizdek. Sama nazwa już bezpośrednio kojarzy się z muzyka irlandzką, bo flażolet pełni w niej znaczącą i charakterystyczną rolę. Dźwięku tin whistle nie można pomylić z żadnym innym.

Flażolet pochodzi jednak z szesnastowiecznej Francji i tam właśnie miał swoje początki. Ten rodzaj fletu popularność osiągnął także w naszym kraju. Oczywiście, ciężko stwierdzić na pewno, jaką flażolet o owym czasie przyjął formę, być może był taki sam we wszystkich krajach, a być może ten rodzaj piszczałki różnił się nico budową. Wiadomo jednak, że na tego rodzaju flecie z sześcioma otworami gra się łatwiej, niż na tradycyjnym flecie prostym, a także można za jego pomocą uzyskać ciekawe brzmienie. Przyjmuje się więc, że to właśnie flażolet jest idealnym instrumentem do rozpoczęcia nauki gry na flecie. Nic więc dziwnego, że flażolet jest często wybieranym instrumentem na stronie: https://riff.net.pl/inne/44530-gewa-clarke-flazolet-d-700550.html.

Flażolet wydobywa z siebie wysokie, a przy tym skocze dźwięki, dlatego tak dobrze komponuje się z muzyką irlandzką.

Flażolet nazywany jest także flecikiem polskim, gdyż w wieku XVIII i XIX kojarzony był z naszymi, rodzimymi regionami. Jeszcze w XX wieku wytwarzano tak zwane blaszane piszczałki sześciootworowe. Nawet w czasach współczesnych, zwłaszcza w Wielkopolsce wytwarza się flażolety, gdyż są to instrumenty proste i przez to popularne, zwłaszcza wśród dzieci rozpoczynających naukę gry.

Kultura irlandzka

Tin whistle znany we współczesnej postaci i kojarzony z muzyka irlandzką powstał w XIX wieku. Uznaje się, że został stworzony przez angielskiego farmera Roberta Clarke. Zaczął on do produkcji tego rodzaju fletu używać cienkiej blachy i drewnianego ustnika. Faktycznie, swoim wyglądem, a przede wszystkim ze względu na materiał z jakiego został wykonany, nieco przypominał gwizdek. Jego instrumenty kupowali irlandzcy robotnicy, którzy upowszechnili flażolet na swoich ziemiach. Dziś jest znany tam jako tin whistle. Co ciekawe, ostatecznie Robert Clarke założył w roku 1843 firmę, która produkowała flażolety, a która istnieje do dziś.