Palenie shishy to bardzo modny sposób na spędzanie wolnego czasu. Obecnie bardzo wiele pubów i barów posiada w menu shishę, aczkolwiek zestawy dostępne są także dla użytkowników prywatnych, a ich stosunkowo niska cena sprawiła, że bardzo wiele osób decyduje się na zakup shishy na własność. W skład zestawu wchodzą pojemnik, do którego wlewa się wodę, cybuchy, rurki, ustniki oraz melasa i węgielki żarowe. Shisha to doskonały pomysł na urozmaicenie spotkań ze znajomymi, ponieważ jeżeli nie przeszkadza nam charakterystyczny zapach spalanej melasy, to z powodzeniem można palić shishę w pomieszczeniu mieszkalnym (należy zwrócić uwagę, że spalana melasa nie ma tak charakterystycznego i drażniącego zapachu jak tytoń).

Różnorodne zestawy

Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór kształtów i modeli. Od bardzo malutkich przenośnych fajek wodnych, które mogą zostać schowane do plecaka, po niezwykle okazałe shishe na kilkanaście slotów (rurek), które muszą być ustawiane w kilka osób. Osoby nieco bardziej zaangażowane w kulturę palenia shishy kompletują swój sprzęt, wybierając poszczególne części tj. cybuchy, rurki czy melasy, które mogą być także zastępowane przez specjalne żele lub kamyki do shishy. Trzeba dodać, że wspomniane, produkuje się w różnych wersjach i nie chodzi tutaj jedynie o względy estetyczne, ale także materiał, z jakiego są wykonane. [caption id="attachment_7970" align="aligncenter" width="250"] Cybuch do Shisha. Fot: Shishasklep.pl[/caption]

Jakie wyróżniamy rodzaje cybuchów

Jeśli chodzi o cybuchy, to oczywiście czynnikiem różnicującym będzie przede wszystkim wielkość fajki wodnej, gdyż jak nie trudno się domyślić w małej fajce przeznaczonej dla 2-4 osób będzie umieszczać się mniejszą ilość tytoniu niż w przypadku wielkich barowych shish, gdzie melasy wystarczyć musi dla całej grupy na długi czas palenia. Cybuchy do shishy posiadają specjalne otwory, powietrzne usytuowane w stożku cybucha. Są one konieczne do tego, aby dym z melasy podgrzewanej za pomocą węgielka mógł dostać się do wnętrza shishy, a następnie być przefiltrowany przez wodę i z udziałem rurek wydostać się na zewnątrz. Cybuchy różnią się bardzo często pod względem kształtu oraz wyżłobienia, jakie znajduje się na górnej części wierzchniej, gdzie układa się tytoń. Gniazda cybucha mogą być podzielone w kształcie pierścienia lub różnych innych figur, gdyż ważne jest tylko to, aby można było ich wierzch przykryć folią aluminiową, na której wierzchu zostanie położony rozżarzony węgielek. Dodatkowo cybuchy do fajek wodnych są zróżnicowane pod względem koloru, na jakie pomalowany została wierzchnia warstwa, co daje duże możliwości, jeśli chodzi o warianty.