W sklepach z akcesoriami dla dzieci i niemowląt czekają na nas setki różnorodnych gryzaków wyróżniających się atrakcyjnym wyglądem i równie atrakcyjną ceną. Jeśli jednak w sposób szczególny zależy nam na bezpieczeństwie dziecka, nie kupujmy mu najtańszego, twardego gryzaka, wykonanego z materiałów niepewnej jakości. Lepszym wyborem będzie produkowany ręcznie gryzak dziecięcy, taki jak żyrafa Sophie – produkt wykonany z naturalnego kauczuku i pokryty farbą spożywczą, która nie stanowi najmniejszego zagrożenia dla zdrowia Twojego dziecka.

Popularne rodzaje gryzaków dziecięcych

Gryzaki dla dzieci podzielić możemy na kilka kategorii, od najtwardszych gryzaków drewnianych zaczynając, a nas gryzakach zabawkach, takich jak wspomniana już wcześniej żyrafa Sophie kończąc.

Do najtańszych i najbardziej rozpowszechnionych typów gryzaków należą gryzaki wodne, wykonane z tworzywa sztucznego i napełnione wodą lub solą fizjologiczną. Takie gryzaki po włożeniu na chwilę do lodówki doskonale chłodzą obolałe dziąsła dziecka, przynosząc mu chwilową ulgę. Drugą popularną kategorią gryzaków są gryzaki lateksowe i sylikonowe, które bardzo często wyposażone są w masujące dziąsła wypustki. Do tej kategorii gryzaków moglibyśmy również dopisać kauczukową (lateksową) żyrafę Sophie, ta jest jednak bardziej wszechstronnym gryzakiem, bo może pełnić również funkcję atrakcyjnej wizualnie zabawki. W sprzedaży znaleźć można również bardziej specjalistyczne gryzaki ortodontyczne i gryzaki do podawania pokarmu, wyposażone w specjalną siateczkę, w której umieszczamy kawałek świeżego owocu lub warzywa, ucząc w ten sposób dziecko nowych smaków.

Na co zwrócić uwagę wybierając gryzak dla dziecka?

Przede wszystkim na sposób jego wykonania oraz materiał, z jakiego został zrobiony. Gdy dziecko ma mocno opuchnięte i zaczerwienione dziąsła, najlepszym wyborem będą gryzaki stosunkowo miękkie, sylikonowe i kauczukowe, takie jak żyrafa Sophie. Gdy dziąsła dziecka mocno gorączkują, wtedy warto wypróbować gryzak wodny, a gdy dziecku wychodzą już ząbki, postawić na twardszy gryzak, na przykład z drewna klonowego.