Kompletując sprzęt narciarski, nie można zapomnieć o goglach. I chociaż większość osób kojarzy go głównie jako element który zwiększa komfort jazdy, to trzeba pamiętać o tym, że pełni on również rolę ochronną. W sklepach znaleźć można dziesiątki modeli gogli, na co należy zwrócić uwagę, podczas wyboru gogli?

Kolor soczewek

gogle narciarskie

Kolor soczewek jaki mają gogle narciarskie, to nie tylko element ozdobny. Wpływają one przede wszystkim na filtrowanie światła, a co za tym idzie widoczność na stoku. Ciemne soczewki (np. czarne, szare czy czerwone) najlepiej sprawdzą się w słoneczny dzień lub na mocno oświetlonym stoku. Jednak używanie ich przy ograniczonej ilości światła sprawi, że będziemy widzieć zbyt mało. Jasne soczewki (np. białe czy żółte) dobrze sprawdzą się w ciemniejszych warunkach. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na gogle narciarskie z wymiennymi soczewkami czy też dwie pary, najbezpieczniejszą opcją będzie zakup takich, które mają szkła pomarańczowe lub bursztynowe. Są one najbardziej uniwersalne. Odczuwalnie chronią nas przed ostrym słońcem, jednocześnie nie są na tyle ciemne, by uniemożliwić jazdę w nocy. Kolor soczewek nie ma jednak wpływu na pole widzenia, to zależne jest jedynie od kształtu tego elementu. Dobór odpowiedniego pola widzenia, zależy jest wyłącznie od preferencji użytkownika.

Rozmiar i płeć

Większość producentów ma w swojej ofercie gogle męskie oraz damskie. Poza kolorystyką, różnią się one przede wszystkim kształtem. Te, przeznaczone dla kobiet, są węższe oraz mają mniejszą ramę. Męskie dodatkowo mają nieco inaczej wyprofilowane wcięcie na nos, co pozwoli na komfortowe używanie nawet osobom, których ta część ciała jest trochę szersza. Gogle narciarskie występują w kilku rozmiarach. Nie ma jednej, uniwersalnej rozmiarówki, dlatego gogle zawsze należy przymierzyć przed zakupem. Produkt nie może odstawać od twarzy, pozostawiać luk. Nie może też uciskać nosa, czoła oraz okolic oczu. Jeżeli jeździmy w kasku, to gogle trzeba przymierzyć do niego. Między oboma elementami, powinien być delikatny luz, umożliwiający nieznaczne przemieszczanie się względem siebie.

Bezpieczeństwo

Każdy markowy produkt zawiera informację, w jakim stopniu filtruje on promienie UV, oraz przed jakimi zdarzeniami soczewki chronią oczy użytkownika. Odpowiednie gogle narciarskie chronią przed kamieniami, bryłami lodu czy gałęziami. Dlatego stanowią naturalne "przedłużenie" kasku. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy często odwiedzamy trasy otoczone drzewami, lub mając tendencje do zamarzania.