Jak optymalnie zaprojektować oświetlenie ogrodowe?

Lampy ogrodowe pełnią w praktyce wiele funkcji. Na pewno stanowią element dekoracyjny i pozwalają na spędzanie przyjemnych wieczorów na świeżym powietrzu. Z perspektywy czysto użytkowej oświetlają ścieżki oraz zwiększają poczucie bezpieczeństwa, gdyż ciemność wokół domu automatycznie powoduje u domowników pewien niepokój. Jak dobrać takie elementy oświetleniowe, by dobrze pełniły swoją rolę?

Lampy ledowe i solarne

oświetlenie ogrodowe

Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodowe, to największą popularnością cieszą się lampy solarne oraz ledowe. Te pierwsze pochłaniają w ciągu dnia energię słoneczną i magazynują ją w akumulatorach. Są zatem samowystarczalne i nie wymagają podłączenia do prądu, więc jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, gdyż ponosi się tylko koszt ich zakupu. Dają one delikatne światło, więc przydadzą się do podświetlenia drogi dojazdowej, ścieżek czy jakiejś małej powierzchni. Wersje ledowe wymagają już źródła zasilania, zatem trzeba się liczyć z przygotowaniem odpowiedniej instalacji oraz kosztami eksploatacyjnymi. Te ostatnie nie będą jednak zbyt duże, gdyż takie lampy są trwałe oraz energooszczędne. Jednocześnie dają o wiele więcej światła niż warianty solarne. Takie oświetlenie ogrodowe przyda się zatem przy tarasie, altance czy dużych ścieżkach, a więc w rejonach, które powinny być mocniej oświetlone.

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu

Bardzo dobrym pomysłem jest wybór lamp z czujnikami ruchu, które reagują na ruch i zapalają się wtedy na jakiś czas, po czym automatycznie się wyłączają. To doskonałe rozwiązanie względem podjazdu, rejonu przed drzwiami czy w miejscach, w których przebywa się okazjonalnie, lecz oświetlenie ogrodowe jest tam przydatne. Jest to wariant zarówno oszczędny, jak i wpływający na bezpieczeństwo. Automatyczne uruchamianie się lamp sprawia, iż nie świecą się, gdy są niepotrzebne i nie trzeba pamiętać o ich wyłączaniu, co oznacza mniejsze koszty. Jednocześnie jest to doskonałe zabezpieczenie dla domowników, którzy otrzymują sygnał w postaci zapalanego światła, gdy ktoś zjawi się na posesji. Z tego względu takie lampy montuje się przy drzwiach czy wokół domu, gdyż jest to element, który skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy czy intruzów.

Kwestie dekoracyjne

Wreszcie oświetlenie ogrodowe powinno się dobierać nie tylko pod kątem użytkowym, ale też dekoracyjnym. Na rynku dostępne są różne warianty takich lamp - między innymi kinkiety ścienne czy różne wersje stojące. Popularne są obecnie choćby nowoczesne lampy słupki czy kule świetlne, które prezentują się bardzo efektownie. Zależnie od tego jaki charakter ma mieć ogród, można też sięgnąć po modele stylizowane na dawne czasy bądź ozdobne latarnie, które z pewnością nadadzą otoczeniu wokół domu wyjątkowej atmosfery.