Szykując wytworną kolację, zazwyczaj staramy się kupić dobre jakości wino. Często długo stoimy przed sklepowymi półkami z tym trunkiem i nie wiemy co wybrać. Dlatego zanim wybierzemy się do sklepu, powinniśmy poznać kilka cennych informacji dotyczących tego napoju alkoholowego. Blog o winie zawiera cenne wiadomości oraz ciekawostki, można go więc odwiedzić. Samo kupno wina to jednak nie wszystko. Trzeba też wiedzieć, w jaki sposób go podać, by całość wyglądała bardzo efektownie oraz elegancko. Oto kilka cennych podpowiedzi!

W czym podaje się wino

Wina zawsze muszą być podawane w odpowiednich kieliszkach. Zwykłe szklanki i nie są estetyczne, gdy pijemy z nich wino i mogą zmienić temperaturę trunku, co niekorzystnie wpłynie na smak alkoholu. Blog o winie może zawierać także informacje odnośnie takiego szkła. By dobrze wyeksponować smak, aromat, a także kolor wina, należy wybrać właściwy kieliszek. To, co należy brać pod uwagę, to: 1. Barwa kieliszka – najlepiej, gdy jest biała, czysta. Taki kieliszek pozwala na podziwianie barwy trunku. Jest to bardzo ważne, sam kolor wina sprawia, że kolacja wydaje się być bardziej szykowna. Kieliszek ten umożliwia również obserwację smug, które pozostają na brzegach. Gdy są one bardziej widoczne, wówczas możemy mieć pewność, że wino jest dobrej jakości. Czytając blogi o winie z całą pewnością natkniemy się na informacje o tym, że kieliszki kryształowe nie sprawdzą się do wina. 2. Grubość kieliszka - Cienkie szkło, szczególnie w przypadku win czerwonych, może być również dobrym wyborem, ponieważ trzymając je w dłoni, możemy delikatnie ogrzać trunek. Ten jednak nie powinien przekraczać osiemnastu stopni Celcjusza. Gdy jednak pijemy wino białe, powinniśmy trzymać kieliszek za nóżkę, by ten nie zmienił temperatury. 24- kolejną kwestią jest pojemność kieliszka. Jego objętość to 110 do 140 ml. Jednak warto pamiętać, że kieliszek napełnia się do jednej trzeciej objętości. Blog o winie zawiera również inne cenne wiadomości dotyczące tego, ile tego napoju alkoholowego należy wlewać do kieliszka.

Rodzaj kieliszka

Każdy gatunek wina powinno podawać się w nieco innym kieliszku. Wina francuskie podawane są w dużych kieliszkach, a ich nóżka jest krótsza. Wina burgundzkie wlewane są do jeszcze większych kieliszków. Wina reńskie pite są z kieliszków są znacznie bardziej płaskie, a ich nóżka jest długa, dlatego też kieliszki te wydają się być bardziej smukłe. Mocne, południowe wina wlewane są do małych kieliszków o wysokiej nóżce.