Każdy rodzic doskonale wie, jak bardzo absorbujące potrafi być małe dziecko. Często maluch podporządkowuje sobie niemal cały dom. Wszyscy wiedzą, że jedną z najbardziej uciążliwych czynności jest usypianie dziecka. Rzadko kiedy przebiega to bez żadnych problemów. Często niezbędna jest do tego ulubiona pościel ze zwierzętami lub maskotka.

Zapewnij odpowiednie warunki

W przypadku najmłodszych większą rolę niż przytulanki czy pościel ze zwierzętami, odgrywają warunki zewnętrzne, które mogą pomagać lub przeszkadzać w usypianiu maluszka. Przed położeniem dziecka do łóżeczka należy zadbać o odpowiednie otoczenie. Przede wszystkim trzeba wyłączyć wszelkie intensywne źródła światła. Absolutnie niedopuszczalne są hałasy pochodzące z otoczenia, dlatego warto dokładnie zamknąć drzwi i okna. Ważną rolę odgrywa także wpływ temperatury, która powinna być dostosowana do panujących warunków. Nie należy przesadzać z nadmiernym opatulaniem i nie doprowadzać do przegrzania dziecka. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie zabawek sensorycznych, które za pomocą oddziaływania na wiele zmysłów uspokoją dziecko i zapewnią poczucie bezpieczeństwa. Warto dać maluchowi nieco swobody i pozwolić wybrać cześć wyposażenia jego sypialni, jeżeli spodoba mu się komplet pościeli ze zwierzętami Zadbanie o wszystkie z wymienionych czynników znacząco ułatwi zasypianie twojemu dziecku.

Opracuj specjalny rytuał

W przypadku nieco starszych maluchów sprawa jest jeszcze trudniejsza. Każdy rodzic niejednokrotnie doświadczył grymasów dziecka, które mimo później pory nie chciało iść jednak do łóżka. Bardzo istotne, aby w czasie bezpośrednio poprzedzającym porę spania maluch nie podejmował żadnych intensywnych zajęć. Ciężko liczyć, że pobudzenie dziecko, które jeszcze przed kilkoma minutami bawiło się w najlepsze z radością powita swoją pościel ze zwierzętami i nocną przytulankę. Najlepszą metodą będzie opracowanie własnego rytuału, który będzie powtarzany co wieczór. Dzięki cyklicznie wykonywanym czynnościom o stałej porze dziecko skojarzy, że poprzedzają porę snu. Po kilkutygodniowej praktyce maluch wyrobi odpowiednie nawyki i wystarczy będzie rozpocząć wykonywanie ustalonych czynności, aby dać mu jasny komunikat, że nadeszła pora przywitania się z ulubioną pościelą ze zwierzętami. Dzięki temu będzie mógł się przygotować mentalnie i wyciszyć bezpośrednio przed pójściem do łóżka co z pewnością ułatwi zasypianie. Każdy rodzic powinien spróbować tej metody i samodzielnie zweryfikować jej skuteczność.