Do przygotowania wydruków o dużej powierzchni, współcześnie wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie drukujące tzw. plotery. Ploter jest rodzajem zaawansowanej technologicznie drukarki sprzężonej z komputerem, przystosowanej do drukowania na papierze, folii lub specjalnym materiale banerowym. Powstające w ten sposób druki wielkoformatowe charakteryzują się doskonałym nasyceniem kolorów, dużą szczegółowością i co najważniejsze w przypadku wizualnej reklamy zewnętrznej, dużą trwałością. A jak przygotowuje się tego typu wydruki i co drukuje się najczęściej przy wykorzystaniu technologii druku wielkoformatowego?

Jak powstaje druk wielkoformatowy?

Dzięki nowoczesnej technologii cyfrowej, materiały przeznaczone do druku, mają postać pliku graficznego. To stwarza wręcz nieograniczone możliwości względem ich dalszej obróbki graficznej. Materiały graficzne mogą być powiększane lub pomniejszane, można zmienić ich kolory, nadawać im nowe tło, wyostrzać pewne elementy itd. Poddany odpowiedniej obróbce graficznej plik trafia do wydruku. Druki wielkoformatowe przygotowywane są na specjalnym rodzaju drukarek – ploterów, które pozwalają zadrukowywać arkusze materiału o płaskiej powierzchni, na przykład arkusze papieru lub materiału banerowego. Do przygotowania wydruków na materiałach, które nie przyjmują farb wodnych, takich jak materiały banerowy, wykorzystuje się technologię druku solwentowego. Druk solwentowy to druk bazujący na wykorzystaniu pigmentów atramentowych na bazie rozpuszczalników organicznych – takie pigmenty przylegają do powierzchni materiałów zawierających w swoim składzie tworzywa sztuczne typu PCV.

Jakie materiały powstają przy wykorzystaniu druku wielkoformatowego?

W technologii wydruków wielkoformatowych powstają dziś praktycznie wszystkie rodzaje graficznych materiałów reklamowych, w szczególności materiały na wielkopowierzchniowe bilbordy, które spotykamy na ulicach polskich miast, miasteczek i wsi. Druki wielkoformatowe to także te wszystkie materiały reklamowe, które ozdabiają powierzchnię banerów, tablic, szyldów, afiszy i innych nośników reklamy graficznej. Co ważne, dzięki zastosowaniu technologii druku solwentowego, przygotowane materiały reklamowe z powodzeniem można umieszczać w przestrzeni publicznej, pod przysłowiową chmurką. Materiały reklamowe wykonane na podłoży wzmocnionym tworzywem sztucznym są w wysokim stopniu odporne na wilgoć czy słońce. Grafiki naniesione na materiał banerowy bardzo wolno blakną i nie rozmazują się pod wpływem wilgoci czy deszczu.