Na rynku działa wiele firm oferujących różnego rodzaju ubezpieczenia osobowe i majątkowe, i jeśli chcemy wykupić jakiegoś rodzaju polisę ubezpieczeniową, musimy wybrać jedną z nich. Jak znaleźć tę, która zaoferuje nam najkorzystniejsze warunki umowy? Czym kierować się przy zawieraniu nowej umowy ubezpieczeniowej? Przyglądać się jedynie cenie polisy, czy może zwracać uwagę na renomę firmy, która taką polisę nam oferuje?

Jak wybrać ubezpieczyciela?

ubezpieczeniaNajprostszą metodą porównania ofert wielu różnych ubezpieczycieli są różnego rodzaju rankomaty internetowe. Korzystając z tego typu serwisów, można bezpośrednio zestawić ze sobą oferty kilku firm i w ten sposób wybrać opcję, która będzie wydawała się dla nas najbardziej opłacalna. Gdy już znajdziemy interesującą nas firmę, wystarczy użyć gotowego formularza internetowego i złożyć zamówienie na konkretny rodzaj ubezpieczenia. Ewentualnie można poprosić o telefon od brokera-przedstawiciela danej ubezpieczalni, który dopełni wszystkich formalności związanych z zawarciem tego typu umowy.

Inną metodą poszukiwania najlepszego ubezpieczenia, niezależnie od tego, jakiego rodzaju polisy szukamy, jest osobiste spotkanie z brokerem ubezpieczeniowym. Na rynku działa wiele podmiotów, które specjalizują się w wyszukiwaniu najbardziej korzystnych ofert o określonych przez klienta parametrach. Dla przykładu, jeśli chcemy ubezpieczyć mieszkanie, agent ubezpieczeniowy porówna nie tylko ceny polis oferowanych przez różne firmy ubezpieczeniowe, ale dodatkowo sprawdzi, co wchodzi w zakres tego typu ofert – co tak naprawdę możemy ubezpieczyć za określoną kwotę pieniędzy.

Czy renoma firmy ubezpieczeniowej jest ważna?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, co tak naprawdę ubezpieczamy. Jeśli chodzi o ubezpieczenia przymusowe, takie jak ubezpieczenie OC właściciela pojazdu, to w tym przypadku nie ma większego znaczenia, u kogo się ubezpieczymy. Gdy wykupujemy długoterminowe ubezpieczenie na życie, warto już szukać firm, które mogą pochwalić się wieloletnią obecnością na rynku i które gwarantują wypłatę ubezpieczenia za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.