W każdym sezonie nastaje moda na samodzielne wykonywanie niektórych elementów wyposażenia wnętrza. Na dobrą sprawę prawie wszystko da się wykonać w domowym zaciszu, jeśli tylko mamy odpowiednie zdolności oraz narzędzia. Warto jednak pamiętać, że rolety rzymskie stanowią jedną z najprostszych realizacji – pod warunkiem, że dobrze się za nie zabierzemy. Najprostsze, ale zarazem najbardziej kosztowne jest po prostu zamówienie rolet u specjalisty, który wykona je od A do Z. Często niesie to jednak za sobą ograniczenia względem wybieranego materiału, ale również wyglądu. Im bardziej chcemy zrealizować własny pomysł, tym kosztowniejsze to będzie.

Dobór materiału

Jedną z najistotniejszych spraw w przypadku rolet rzymskich jest oczywiście ich materiał. Jeśli wybierzemy zbyt gruby, roleta będzie się po prostu nieciekawie układać. Z drugiej strony za cienki materiał sprawi, że roleta rzymska będzie raczej pełniła funkcję estetyczną aniżeli praktyczną, bo przepuści większość promieni słonecznych. Najlepszy jest materiał, który nie gniecie się w widoczny sposób – wynika to po prostu z budowy rolety i tego, w jaki sposób się ona zwija. Specjaliści przekonują również, że materiał powinien być raczej sztuczny aniżeli naturalny, bo ten drugi przy regularnych praniach może się lekko kurczyć, a to wpłynie na ostateczny wygląd rolety. Podsumowując, dobrze sprawdzają się materiały z domieszką sztucznych włókien, nie za grube (np. nie obiciowe) oraz o właściwościach niegniotących. Przy okazji zakupu materiału musimy również pamiętać o doborze mechanizmu, który zazwyczaj bywa jednym z większych wydatków w tym przedsięwzięciu. Przed decyzją o kupnie musimy poczytać o zaletach danych rozwiązań oraz możliwościach montażowych.

rolety rzymskieProces tworzenia

Najistotniejsze jest zaplanowanie naszego projektu. Całe szycie powinno odbywać się za pomocą maszyny, aby pozwolić na równy szew, ale również lepszą estetykę pracy i jej szybsze tempo. Dobrą praktyką jest rozrysowanie projektu, co pozwoli określić, z jakimi ograniczeniami przestrzennymi musimy się liczyć oraz w jaki sposób wykroić materiał, by go nie zabrakło czy nie było go zbyt wiele. W tym temacie dobrze jest korzystać z licznych poradników, z pomocą których bez większych problemów uszyjemy idealne rolety rzymskie do naszego domu. Z przydatnych rzeczy, które warto mieć pod ręką, należy w pierwszej kolejności wymienić żelazko – będzie ono potrzebne do rozprasowywania kolejnych warstw materiału tak, aby szycie było łatwiejsze, ale i precyzyjne. Jeszcze tylko odpowiednie nici i igła – i można zaczynać!