Kiedy kupić dziecku pierwsze puzzle?

Puzzle to doskonała zabawka, który uczy spostrzegawczości, ćwiczy pamięć i pomaga pracować nad poprawą sprawności manualnej dziecka. Układając puzzle, dziecko wyrabia w sobie cierpliwość i chęć dążenia do celu, którym jest skończenie układanki. W tym sensie puzzle będą doskonałym prezentem dla dzieci, które mają problemy z koncentracją i wytrwałością. Kupując im puzzle i zachęcając do zabawy, pracujemy nad wyrobieniem tych cech, które w przyszłości będą decydowały m.in. o ocenach dziecka w szkole. A kiedy kupić dziecku pierwsze puzzle?

Rodzaje i typy puzzli

W sklepach z zabawkami dla dzieci znajdziemy wiele różnych typów puzzli dziecięcych. Dla przykładu, pod tym adresem https://www.toysplanet.pl/pol_m_Puzzle-228.html znajdziemy puzzle tworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz puzzle dla dzieci nieco starszych, które poradzą sobie z mniejszymi elementami i większą ich liczbą. W przypadku pierwszej grupy odbiorców (najmłodszych dzieci) najbardziej popularne puzzle to te wykonane z elastycznej pianki oraz tzw. puzzle sensoryczne, które pomagają aktywizować i stymulować psychofizyczny rozwój dziecka. W przypadku dzieci nieco starszych, do dyspozycji mamy setki rodzajów puzzli klasycznych, składających się z większych lub mniejszych kawałków różnej ilości, a także puzzle drewniane, elektroniczne czy podobające się nieco starszym dzieciom puzzle 3D.

Kiedy i jakie puzzle kupić dziecku?

Pierwsze puzzle możemy sprawić dziecku, które jeszcze samodzielnie nie chodzi. Na rynku znajdziemy duże puzzle piankowe, z których możemy ułożyć większą matę. Taka mata będzie stanowiła bezpieczne podłoże do zabaw dla siedzącego lub raczkującego dziecka, a w przyszłości będzie doskonałą zabawką do treningu zdolności manualnych dziecka. Gdy chcemy stymulować rozwój zmysłów dziecka, warto sięgnąć po puzzle sensoryczne. Te również przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Dzieciom nieco starszym, w wieku przedszkolnym, dedykowane są puzzle elektroniczne i drewniane, a dzieciom w wieku wczesnoszkolnym puzzle klasyczne, składające się z większej liczby elementów.