Obecnie coraz więcej spraw można załatwić przez internet. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością. W praktyce, by założyć firmę, wcale nie musimy wychodzić z domu. W zależności od typu działalności, jaki wybierzemy, również możemy świadczyć ją z domowego zacisza – dotyczy to m.in. programistów, grafików, copywriterów, czy wirtualnych asystentów. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, chcą oszczędzić sobie dojazdów do pracy, albo mają małe dzieci, którym chcieliby poświęcić więcej czasu. Aby usprawnić swoją pracę, freelancerzy i prowadzący jednoosobową działalność często korzystają ze wsparcia profesjonalnych księgowych, którzy opiekują się ich finansami i rachunkami. Nie muszą jednak co miesiąc odwiedzać ich w biurze. Na to również znalazło się rozwiązanie umożliwiające kontakt przez internet – to księgowość online. Obecnie można wyróżnić dwa typy usług księgowych dostępnych drogą internetową.

Księgowość dla samodzielnych

Pierwszy z nich to aplikacje do samodzielnego księgowania. Są to specjalne programy, dostępne przez internet, w których można rozliczać działalność swojej firmy. Przeznaczone są dla tych przedsiębiorców, którzy co miesiąc mają do wykonania dość powtarzalne i typowe rozliczenia. To rozwiązanie szybkie i bezproblemowe, oferujące nie tylko możliwość wystawiania faktur, ale także kontrolę stanu magazynowego, księgowanie VAT i PIT, opcję kadr i płac, system CRM, a także różnego rodzaju analizy, pomagające w podejmowaniu decyzji finansowych. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza najmniejszym firmom i samodzielnym przedsiębiorcom wykonującym głównie jeden typ działalności. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na blogu poświęconym całkowicie tego typu księgowości - http://www.i-malaksiegowosc.pl.

Księgowość dla wygodnych

Istnieje także księgowość online, w której udostępniane są te same programy i aplikacje, jednak służą one głównie do przesyłania dokumentów, które wprowadzane są przez profesjonalnych księgowych. W takiej sytuacji, przy bardziej skomplikowanych przypadkach, kiedy nie wiadomo, jak coś zaksięgować, nie trzeba tracić czasu na poszukiwania i porady. Księgowy zrobi to za nas, a my podejrzymy efekt w programie dostępnym online. Nadal jest to rozwiązanie tańsze, niż korzystanie z biura rachunkowego w tradycyjny sposób. To jeden z czynników, który decyduje o tym, że księgowość online staje się coraz popularniejsza. Szacuje się, że mogłoby z niej korzystać bez problemu 90% sektora polskich MSP – to duże pole do popisu dla dostawców takich usług.