Centralne oświetlenie sufitowe, choć wciąż cieszy się sporym uznaniem odbiorców, dziś coraz częściej zastępowane jest przez oświetlenie punktowe. Doskonałym przykładem takiego oświetlenia są różnego rodzaju reflektory i spoty, czyli długie listwy instalowane na sufitach wyposażone w kilka niezależnych od siebie opraw oświetleniowych. Jeśli spojrzeć całościowo na nowoczesne oświetlenie Nowodvorski i oświetlenie oferowane przez wielu innych znanych producentów, tego typu lampy stanowią dziś ciekawą alternatywę dla klasycznego oświetlenia sufitowego w postaci lamp wiszących lub sufitowych plafonów. A w jakich pomieszczeniach oświetlenie punktowe będzie rzeczywistą alternatywą dla oświetlenia centralnego?

Oświetlenie punktowe w kuchni

Kuchnia to sztandarowy przykład wnętrza, w którym coraz częściej miejsce tradycyjnego oświetlenia sufitowego zajmują spoty, nowoczesne oświetlenie Nowodvorski lub lampy innych znanych producentów. Do instalacji spotów i reflektorów na listwach najlepiej nadają się kuchnie połączone z salonem, gdzie funkcję wyspy rozdzielającej oba te pomieszczenia pełni stół lub dekoracyjny blat stanowiący alternatywę wobec tradycyjnego stołu. Umieszczone bezpośrednio nad takim stołem spoty lub reflektory, pozwalają na rozświetlenie samego blatu i niewielkiego fragmentu przestrzeni wokół stołu. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy jemy przy stole, a pozostali domownicy oglądają chociażby telewizję w salonie (salon w tym czasie może być zaciemniony). Jako oświetlenie punktowe w kuchni powszechnie wykorzystywane się również różnego rodzaju oczka, które instalowane są w zabudowie meblowej, w ścianach lub pod sufitem, w zabudowie z karton-gipsu.

Oświetlenie punktowe w łazience i innych pomieszczeniach mieszkalnych

Reflektory to częsty element wyposażenia łazienek, gdzie istniej potrzeba dobrego doświetlenia przestrzeni wokół lustra i umywalki. W tego typu pomieszczeniach reflektory są często uzupełniane o centralne źródło światła. Przykładem takiego oświetlenia centralnego może być oświetlenie Nowodvorski z kategorii nowoczesne lampy sufitowe. W pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza w wyodrębnionych salonach, wciąż podstawowym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie centralne, najczęściej występujące pod postacią lamp sufitowych i sufitowych plafonów. Oczywiście takie oświetlenie jest uzupełniane o dodatkowe punkty świetlne, nie zawsze jest to jednak oświetlenie punktowe. Częściej będą to lampy emitujące rozproszone światło, na przykład kinkiety, lampy podłogowe czy stołowe.