Mąka ryżowa jest bezglutenowa, delikatna, oraz stanowi doskonały substytut mąki pszennej. Znajduje popularne wykorzystanie w kuchni, pomiędzy innymi stosowana jest do pieczenia pieczywa, papieru ryżowego, wypieków, panierek, jak i do zagęszczenia zup, sosów. Ma grubszą formę aniżeli mąka pszenna oraz nie ma jej zdolności sklejających. Można stwierdzić, iż sama w sobie jest dosyć sucha więc należałoby traktować ją jako mąkę podstawową, lecz stosować połączoną z mąkami skrobiowymi.

Mąka ryżowa - co to takiego?

Mąka ryżowa - wartości wzmacniająceMąka ryżowa występuje ze zmielonego ryżu – oczyszczonego białego bądź nieoczyszczonego brązowego. Jest jedną spośród najpopularniejszych mąk bezglutenowych. Uczuleni na gluten winni jednakże pamiętać, iż mąka ryżowa może być wytwarzana w zakładach, w jakich wykorzystywane są odmienne mąki, np. pszenna. Więc dokładnie odczytujmy informacje – pewne są owe mąki, na pudełku jakich odnajdziemy znaczek przekreślonego kłosa.

Mąka ryżowa - wartości wzmacniające

Mąka ryżowa jest bogata w niacynę, witaminę B6, witaminę B1 i magnez, żelazo oraz cynk. Witaminy oraz elementy mineralne oddziałują na właściwe działanie wielu układów w systemie, m.in.: układu sercowo- naczyniowego, układu nerwowego, systemu odpornościowego i oddziałuje na metabolizm energii w systemie. Mąka ryżowa daje cukrów, jest bogata w błonnik pokarmowy, równocześnie ma mało tłuszczu. Przy czym mąka ryżowa produkowana z ryżu brązowego ma więcej błonnika, witamin oraz elementów mineralnych aniżeli mąka ryżowa produkowana z ryżu białego.

Mąka ryżowa - wykorzystanie

Mąka ryżowa może być z przeznaczeniem stosowana jako zamiennik mąki pszennej. Dobrze nadaje się do ciast, placków, puddingów, pierogów, wypieku pieczywa, placków, sprawdza się także jako zagęstnik zup oraz sosów. Gdyż nie ma glutenu (jaki jest spoiwem oraz lepikiem) do potraw z niej przygotowywanych (zwłaszcza wypieków) należy dołączyć większą liczbę jaj bądź ich odpowiednika, tj. banan, nasienia lnu, chia, tapiokę, mus jabłkowy, awokado, dynia, bądź mąka: ziemniaczana, sojowa, kukurydziana, z ciecierzycy. W ostatnim czasie prawdziwą furorę robi ciasto z mąki ryżowej. Obecnie znalezienie przepisów na takie ciasto nie stanowi problemu.

Bez obaw o jakość ciasta mąkę ryżową można mieszać z pozostałymi typami mąk, na przykład pszenną, kukurydzianą, sojową, kasztanową lub z ciecierzycy. Nie musimy jej także kupić w sklepie, gdyż niezwykle szybko można zrobić ją samodzielnie w domu. Starczy, iż do maszynki do mielenia zbóż bądź po prostu do blendera wysokoobrotowego lub młynka do kawy wsypiemy wskazany typ ryżu oraz przemielimy ryż. Ryż należy blendować bądź kruszyć do czasu uzyskania pożądanej gęstości.