Badania ultradźwiękowe (UT) to nieniszczące techniki testowania oparte na propagacji fal ultradźwiękowych w badanym obiekcie lub materiale. W większości powszechnych zastosowaniach bardzo krótkie ultradźwiękowe fale impulsowe o częstotliwościach środkowych w zakresie 0,1-15 MHz, a czasami do 50 MHz są przesyłane do materiałów, aby wykryć wady wewnętrzne. W ten sposób można np. zmierzyć grubość obiektu, aby monitorować korozję rurociągów. Takie badania są często wykonywane na stali i innych metalach i stopach, choć można je również stosować na betonie, drewnie i kompozytach, choć z mniejszą rozdzielczością. Są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, w tym budownictwie stalowym i aluminiowym, metalurgii, produkcji, lotnictwie, motoryzacji i innych sektorach transportu.

Zasady badań UT

badania ultradźwiękowe

W badaniu przetwornik ultradźwiękowy podłączony do urządzenia diagnostycznego jest przekazywany do kontrolowanego obiektu. Przetwornik jest zwykle od niego oddzielony poprzez środek sprzęgający (np. olej) lub przez wodę. Jednakże, gdy badania ultradźwiękowe są przeprowadzane za pomocą elektromagnetycznego przetwornika akustycznego (EMAT) użycie sprzęgacza nie jest wymagane. Istnieją dwa metody odbioru fali ultradźwiękowej: odbicia i tłumienia. W pierwszej metodzie przetwornik jest odpowiedzialny za wysyłanie i odbieranie impulsowych fal, gdy "dźwięk" jest odbijany z powrotem do urządzenia. Odbite ultradźwięki mogą pochodzić z tylnej ściany obiektu lub niedoskonałości w budynku. Urządzenie diagnostyczne wyświetla wyniki w postaci sygnału o amplitudzie reprezentującej intensywność odbicia i odległość. W trybie tłumienia niedoskonałości i inne wady w przestrzeni między nadajnikiem a odbiornikiem zmniejszają ilość transmitowanego dźwięku, ujawniając w ten sposób ich obecność.

Zalety i wady badań UT

Badania ultradźwiękowe mają liczne zalety. Przede wszystkim wyróżniają się wysoką siłą przenikania, która umożliwia wykrycie wady nawet głęboko w obiekcie. Charakteryzuje je wysoka czułość, umożliwiają wykrycie niewielkich wad. W wielu przypadkach wystarczy, gdy jedna powierzchnia jest dostępna. Jest bardzo dokładna i bezpieczna. Pozwala oszacować wielkość, położenie, kształt i charakter defektów. Gwarantuje możliwość pracy mobilnej lub wysoce zautomatyzowanej. Wyniki badań są natychmiastowe. Dzięki temu możemy na miejscu podejmować ważne decyzje. Warto dowiedzieć się więcej tutaj https://de-tech.pl/badania-ultradzwiekowe/ Niestety badania ultradźwiękowe mają też pewne wady. Obsługa ręczna wymaga starannej uwagi doświadczonych techników. Do opracowania procedur kontroli wymagana jest rozległa wiedza techniczna. Trudno jest sprawdzić części szorstkie, o nieregularnym kształcie, bardzo małe, cienkie lub niejednorodne.