Od kiedy popularny stał się na nowo temat noszenia dzieci w chustach, popularność zyskują również proste chusty kółkowe. Są one ciekawą alternatywą dla klasycznych chust tkanych, które w przypadku braku wykwalifikowanej pomocy wspierającej w zakresie nauki wiązania mogą być po prostu problematyczne dla rodziców. Zamiast rezygnować z noszenia, lepiej zainwestować w odpowiednią chustę.Bardzo często problem noszenia dziecka w chuście jest związany przede wszystkim z techniką wiązania samej chusty. Niejednokrotnie chusta kółkowa jest w stanie nie tylko uratować dziecko przed brakiem bliskości z rodzicem, ale również może wspomóc rodzica, który chce – pomimo opieki nad potomkiem – zachować aktywność oraz oddać się swoim obowiązkom czy po prostu ulubionym zajęciom.

Jak wygląda taka chusta?

Przede wszystkim chusta kółkowa ma specyficzną budowę, od której pochodzi jej nazwa. Jest to kawałek materiału, którego końce nie są swobodne, jak w klasycznych chustach, a zostały zaczepione o dwa pierścienie metalowe. W ten sposób motanie chusty i jej dociąganie do odpowiedniej pozycji jest o wiele łatwiejsze i prostsze dla osób, które nie mają doświadczenia czy nie mogą np. od razu korzystać z tradycyjnych, wiązanych chust do noszenia dzieci. Tego rodzaju chusty wykonywane są z różnych materiałów, mają także rozmaite wzory, dlatego łatwo można wybrać coś dla siebie.

Zastosowanie chusty

Trzeba mieć jednak na uwadze, że chusta kółkowa ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim jestbardzo wygodna i szybko się ją mota, dlatego też wielu rodziców preferuje ją na niewielkie dystanse czy krótki czas noszenia dziecka. Wymaga jednak noszenia dziecka na biodrze, co może powodować nie tylko asymetrie rozwojowe, ale i obciążenie kręgosłupa z jednej strony; z tego powodu chustę kółkową dobrze jest wiązać naprzemiennie na obu ramionach, sadzając dziecko również naprzemiennie na obu biodrach. Z uwagi na to obciążenie bywa niewygodna przy długim noszeniu, kiedy lepiej jest zainwestować w klasyczną chustę dla dziecka.