Sok wyciśnięty przez elektryczną praskę to dobrobyt wynaleziony w latach 70-tych XX wieku. Od tamtej pory były one udoskonalane, aż otrzymaliśmy obecne praski, które pomagają nam w przygotowaniu pysznego soku z owoców i warzyw, dzięki czemu cieszymy się dobrym zdrowiem i witalnością. Urządzenia do wyciskania soków są bardzo wytrzymałe z wieloletnią gwarancją. Czasami tylko potrzebujemy wymienić jakąś małą część, która zużyła się podczas eksploatacji.

Jakie części zużywają się najczęściej?

Jak długo możemy cieszyć się domowymi sokami z owoców i warzyw?Wyciskarki do soków i warzyw zbudowane są z elementów, które po użyciu trzeba rozmontować i oczyścić. Akcesoria do wyciskarek są łatwe w demontażu oraz ich ponownym założeniu. Najczęściej zużywa się szczoteczka, którą myjemy sitko i pozostałe części. Jej sztuczne włosie po pewnym czasie niszczy się pod wpływem częstego tarcia. Ten element zatem będziemy wymieniać najczęściej. W zależności od tego, jak często używamy wyciskarki, żywotność szczoteczki będzie różna.

Jeżeli używamy wyciskarki wolnoobrotowej raz dziennie, wówczas szczoteczka zużyje nam się po kilku miesiącach do roku. Pozostałe akcesoria do wyciskarek zużywają się znacznie wolniej i mogą nam służyć wiele lat bezawaryjnie. Zdarza się jednak, że przypadkiem źle założymy ślimaka, który co prawda będzie się obracał i urządzenie wyciśnie nam sok, ale gdy rozbierzemy wyciskarkę, okaże się, iż ślimak został nieco starty.

Sitko jest nierdzewne i bardzo wytrzymałe. Jeżeli nie zauważymy, iż wpadł nam kamyk do środka, może on sitko uszkodzić i będzie trzeba je wymienić. Akcesoria do wyciskarek najczęściej ulegają zniszczeniu przez naszą nieuwagę i niezdarność, np. upuszczając element na twardą posadzkę. Plastikowa część może wówczas pęknąć.

Jak myć i czym wszystkie elementy?

Wszystkie akcesoria do wyciskarek, oprócz korpusu z napędem silnikowym (jego wycieramy tylko wilgotną ściereczką), myjemy pod bieżącą wodą, najlepiej ciepłą. Do wyjęcia wszelkich pozostałości po użytych surowcach posłuży nam dołączona szczoteczka z długą rączką. Jej kształt jest tak dopracowany, że sięgnie ona do wszystkich zakamarków. Bardzo szybko pozbędziemy się zapchanych oczek w sitku i wszystkie elementy wyciskarki będą czyste.

Żadne akcesoria do wyciskarek wolnoobrotowych nie wymagają mycia ich za pomocą detergentów. Płyny do mycia naczyń są tutaj absolutnie zbędne. Opłukane części pozostawiamy do wyschnięcia. Jeżeli chcemy od razu maszynę złożyć, wytrzyjmy elementy bawełnianą ściereczką do sucha. Źle wysuszone części zamknięte w zmontowanej wyciskarce mogą zatęchnąć i wyciśnięty później sok okaże się niesmaczny.

Wszystkie elementy wyciskarki możemy wymienić na nowe (np. kupując je na stronie: https://hurom.pl/pol_m_Akcesoria-151.html). Bez względu na to, czy to będzie ślimak, sitko, obudowa, czy uszczelka lub korek. Nie ma żadnego problemu w wyszukaniu odpowiednich części zamiennych. Ważne tylko, byśmy zamawiali akcesoria do konkretnego modelu, inaczej mogą nie pasować.