Sprężone powietrze stało się istotnym narzędziem w codziennej pracy większości firm. Firmy doskonale zdają sobie sprawę z konieczności stosowania kompresorów, ale obok tego istnieje spora dyskusja, który z dwóch najpopularniejszych typów - kompresor śrubowy czy tłokowy - działa najlepiej w danym kontekście. Ważne jest, aby spojrzeć na podobieństwa i różnice między nimi, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Kompresory – najważniejsze informacje

Kompresory śrubowe są szeroko stosowane w zadaniach, gdzie potrzebna jest większa moc. Natomiast kompresory tłokowe mają dużo niższą moc – ale i tak są niezastąpione w zadaniach, w których niezawodność jest niezbędna. Bezolejowe kompresory kosztują więcej, droższe są również, jeśli chce się utrzymać w dobrym stanie Kompresory są używane z szerokim zakresem gazów, ale kompresja powietrza jest największym zastosowaniem. Można tez uzupełnić swoją wiedzę zaglądając tutaj: https://www.dowarsztatu.com/Kompresor-tlokowy-czy-srubowy-ktory-lepszy-news-pol-1488447424.html

Śrubowy czy tłokowy – który posłuży dłużej?

Stacjonarne kompresory śrubowe stanowią około 40% rynku, podczas gdy tłokowe mają 21% udziału w rynku. Jedne i drugie są stosowane w wielu różnorodnych zastosowaniach. Era stosowania kompresorów tłokowych w standardowych aplikacjach pneumatycznych jednak wydaje się szybko zanikać. Jednakże, ulepszenia w technologii kompresorów tłokowych względem wymagań dla zastosowań o wyższym ciśnieniu gazu i zapotrzebowania na sprzęt działający w trudnych warunkach otoczenia pozwalają na to, aby kompresor tłokowy pozostał realnym i rozsądnym wyborem dla wielu zastosowań. Dobrze utrzymany kompresor śrubowy zapewnia niezawodną obsługę przez dziesięć lat. Ponadto, układy sterowania kompresorem tego rodzaju wiąże się też z funkcją diagnostyki i rozwiązywania problemów oraz możliwością wskazania okresów wymiany oleju w oparciu o temperaturę pracy – te wszystkie cechy zwiększają jej niezawodność i długowieczność.

Konserwacja różnego typu kompresorów

Jeśli chodzi o koszty konserwacji, kompresory śrubowe mają przewagę nad drugimi, bo kompresory tłokowe zazwyczaj wymagają więcej okresowej konserwacji niż śruby obrotowe. Zawory, pierścienie tłokowe i inne materiały eksploatacyjne kompresorów tłokowych wymagają drogiej rutynowej konserwacji. Konserwacja kompresorów śrubowych ogranicza się głównie do wymiany oleju, filtra oleju i powietrza / oleju. W pewnym momencie istnieje znaczny koszt związany z wymianą śrubowego wymiennika powietrza, ale często służy on znakomicie przez 10 lub więcej lat.