Lata użytkowania odbijają się na wyglądzie i funkcjonalności mebli, a czasem zwyczajnie przestają one pasować do nowego wystroju wnętrz. Ale co zrobić, kiedy ten fotel jest najwygodniejszy na świecie, a tamta szkatułka idealnie mieści w sobie biżuterię? Tchnijmy w nie nowe życie przy pomocy techniki decoupage, albo prostego chwycenia pędzla w dłoń! To łatwiejsze niż się wydaje!

Malujemy

Decoupage malowanieJeden z najłatwiejszych sposobów, aby nadać nowych kolorów ulubionemu stolikowi czy komodzie. Jeśli wybrany mebel jest w dobrym stanie i wymaga tylko delikatnego odświeżenia, to jak najbardziej będzie wystarczył zapas farb akrylowych oraz pędzel odpowiedniej wielkości. Jeśli jednak po meblu widać większe nadgryzienie czasem i dopadły go odpryski, wypukłości, albo innego rodzaju niewielkie mankamenty, to już musimy sięgnąć po papier ścierny. Szlifując pozbędziemy się problematycznej warstwy i odkryjemy pod nią gładką powierzchnię idealną do pomalowania. Czasem może się zdarzyć, że poprzedni kolor będzie przenikał przez świeżo nakładaną farbę, ale to żaden problem - po prostu powtórz malowanie kilka razy, aż mebel nabierze właściwej barwy.

Oklejamy

Decoupage nie jest już jakimś obcym słowem, a wręcz całkiem dobrze zadomowił się w naszym słowniku. Ozdabiamy tą techniką prawie wszystko: kieliszki, puzderka, bombki choinkowe, słoiki, deski kuchenne oraz, co nas najbardziej w tym momencie interesuje, także meble. To dość spory przeskok od dekorowania doniczek, ale bynajmniej nie jest bardziej skomplikowane. Jedynie bardziej czasochłonne w zależności od wielkości naszego mebla.

Wykorzystanie decoupage'u przy renowacji polega w skrócie na trzech prostych krokach - malowaniu powierzchni farbą akrylową, naklejaniu wzoru w postaci delikatnych serwetek i w końcu na nakładaniu kilku warstw lakieru, aby mebel wyglądał znów jak nowy. Albo jak stary, bowiem decoupage pozwala postarzać rzeczy według własnego gustu.

Wymieniamy

Może się zdarzyć, że znudzi nam się wygląd fotela, który jednak jest tak niesamowicie wygodny i stworzony do czytania w nim kolejnych książek, że po prostu szkoda go wymienić na inny model. Nie możemy w tym przypadku przemalować go farbami, nie możemy też skorzystać z decoupage'u, więc zostaje nam samodzielna wymiana tapicerki. Pewnie brzmi to trochę groźnie i rzeczywiście wymaga trochę więcej wprawy niż wcześniejsze sposoby, ale nie jest niczym niemożliwym. Gwarantujemy, że najtrudniejszym krokiem będzie wybór tylko jednej tkanin z ogromu tych dostępnych na rynku. Znalezienie materiałów do decoupage'u także  nie będzie trudne, dzięki takim sklepom, jak: https://nastrychu.pl/pol_m_Decoupage-466.html.