Folia to współcześnie jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów opakowaniowych, używany zarówno do pakowania produktów przemysłowych, jak i spożywczych. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów folii. Ich najpopularniejsze typy to folia termokurczliwa, wielowarstwowa, laminat foliowy, folia sztywna czy nieśmiertelny worek foliowy. Każda z wymienionych typów foli ma określone właściwości i zastosowania. W tym tekście omówimy pierwszą z nich, czyli folię termokurczliwą. Jakie są jej zastosowania i dlaczego warto po nią sięgać?

Co to jest folia termokurczliwa?

Folia termokurczliwaTo specyficzny rodzaj folii, która pod wpływem działania temperatury traci swoją objętość – kurczy się. Temperatura potrzebna do zainicjowania procesu kurczenia się folii nie jest zbyt wysoka, przez co stała się ona popularnym materiałem opakowaniowym o wielu zastosowaniach. W sprzedaży znajdziesz folie o różnym poziomie termokurczliwości. Te najbardziej wydajne, przeznaczone do pakowania produktów spożywczych tj. sery czy wędliny, charakteryzują się termokurczliwością na poziomie 40-50 procent. Do pakowania produktów przemysłowych zwykle stosuje się mniej wydajne, ale tańsze folie o poziomie termokurczliwości w granicach 20 procent.

Do czego używa się folii termokurczliwych?

Folie tego typu znajdują szereg zastosowań w pakowaniu różnorodnych artykułów przemysłowych i spożywczych. Ponadto, folie termokurczliwe są szeroko dostępne w internecie: https://zingpack.com.pl/pol_m_Folia-termokurczliwa-314.html. Takie folie wykorzystuje się m.in. do tworzenia opakowań zbiorczych, czyli popularnych zgrzewek. Folia termokurczliwa sprawdza się również w próżniowym pakowaniu porcjowanych wędlin, serów, a także produktów drobiowych i wielu innych produktów spożywczych, których właściwe opakowanie wpływa na wydłużenie czasu ich przydatności do spożycia. Oczywiście folie tego typu mogą być wykorzystywane również do zabezpieczania opakowań tekturowych lub innych, tak by ochronić je przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, a także, by nie dopuścić do wnętrza takiego opakowania powietrza z zewnątrz.

Jakie zalety ma folia termokurczliwa?

Największą zaletą tego typu foli jest jej termokurczliwość, czyli możliwość zmiany objętości pod wpływem działania wysokiej temperatury. Warto podkreślić, że obkurczenie folii nie wpływa na zmianę jej właściwości fizycznych. Taka folia wciąż jest przezroczysta i wytrzymała, odporna na próby przerwania. Większość dostępnych na rynku folii termokurczliwych zapobiega przenikaniu wilgoci oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń, chroniąc przechowywane w folii produkty przed przypadkowym zabrudzeniem. Co ważne, tego typu folie nie przepuszczają również zapachów.