Samodzielne wyrabianie biżuterii jest wyjątkowo kreatywnym hobby. Działa też uspokajająco, ponieważ niemożliwa jest praca z drobnymi elementami w stanie jakiegokolwiek poddenerwowania. Pasja ta potrafi autentycznie wciągnąć, a sprzyja temu możliwość noszenia "dzieł" praktycznie od zaraz. Do tego nierzadko dochodzi spora satysfakcja z faktu posiadania unikalnej, własnoręcznie zrobionej biżuterii. Wyrabianie bransoletek, naszyjników czy kolczyków wcale nie jest trudne. Wystarczą tylko dobre chęci i odpowiednie komponenty.

Potrzebne narzędzia

półfabrykaty do wyrobu biżuterii

Zanim zaopatrzymy się w najróżniejsze półfabrykaty do wyrobu biżuterii, dobrze będzie zakupić odpowiednie narzędzia. Podstawa to komplet małych jubilerskich szczypiec, z których dosyć ważne są tak zwane "bociany", czyli szczypczyki z okrągłymi zakończeniami. Służą one nie tylko do przytrzymywania małych elementów, ale też do wywijania kółek i pętelek z drutu. Do tego przyda się pęseta jubilerska, igły do nawlekania koralików i dobre nożyczki. Ułatwieniem w pracy będzie pudełko z systemem przegródek, gdzie będzie można schować małe elementy ozdobne jak koraliki czy przekładki a także wszelkie drobne półfabrykaty do wyrobu biżuterii. Zaoszczędzi to długiego szukania, gdy czegoś będziemy potrzebować.

Bransoletki

Najlepiej zacząć od robienia tych właśnie ozdób. Najprościej robi się bransoletkę na żyłce jubilerskiej. Potrzeba wtedy jej odpowiedniej długości kawałek, parę łapaczek i dwie kulki zaciskowe, koraliki i przekładki a także odpowiednie zapięcie. W dobrych tego rodzaju sklepach dla jubilerów i hobbystów, można zakupić całą gamę wszystkich potrzebnych rzeczy. Są tam dostępne wszelkie przewiercone kamienie, jak też kaboszony do wyrobu broszek, i medalionów, bazy pod wisiorki, sztyfty do kolczyków a także półfabrykaty do wyrobu biżuterii ze srebra i ze srebra złoconego. Praktycznie każdą wizję udaje się urzeczywistnić. Nieco trudniej robi się bransoletę na drucie lub na rzemieniu. Tutaj trzeba tylko dodatkowo zaopatrzyć się w klej i w odpowiednie końcówki. Koraliki też muszą mieć wywiercony szerszy otwór, odpowiedni do średnicy rzemienia.

Naszyjniki

Można przyjąć, że naszyjnik robi się podobnie jak bransoletkę. Różnica tkwi tylko w długości. Tutaj można również dobrać inne, bardziej ozdobne zapięcie, które jest typowe dla tego rodzaju biżuterii. W tym momencie, można już pomyśleć o tworzeniu autorskich kompletów. Wybierając kamienie a także półfabrykaty do wyrobu biżuterii, dobrze mieć na uwadze wszelkie dopasowanie. Kamienie nie muszą być tego samego kształtu. Na przykład bransoletka może być z fasetowanych koralików o mniejszej średnicy a naszyjnik z okrągłych i większych z jednym, centralnie umieszczonym kamieniem w całkiem innym odcieniu.

Kolczyki

Do całości potrzeba już tylko kolczyków. Mamy tutaj dwie możliwości: kolczyk ze szpilki dołączonej do bigla lub mały sztyft do kolczyków typu zatyczka z końcówką na której umieszcza się kamień lub kryształek. Z pomocą szpilki robi się kolczyki wiszące. Cała sprawa polega na nanizaniu na szpilkę odpowiednich koralików lub kamieni i dołączenia jej do bigla. Ten sposób umożliwia zrobienie kolczyków z tych samych kamieni, które były użyte do zrobienia bransoletki i naszyjnika. Sprawdź półfabrykaty do wyrobu biżuterii w sklepie internetowym Kianit.pl